• Október - mesiac úcty k starším

          •  

            „Úcta k starším je mostom k múdrosti, ktorý spája generácie.“

            Október je mesiacom, ktorý nás vyzýva zamyslieť sa nad úctou a vďakou, ktorú dlžíme našim starším. Tento mesiac je oslavou múdrosti, skúseností a hodnoty, ktorú staršia generácia prináša do našich životov.

            Starší ľudia sú nositeľmi tradícií a kultúrneho dedičstva, ktorým obohacujú naše spoločenstvá. Ich životné príbehy, rady a láskyplná podpora sú pre nás cenné. Mesiac úcty k starším nám pripomína, že je dôležité nielen im vyjadriť vďaku, ale aj aktívne s nimi komunikovať a zapájať ich do našich životov.

            Pamätajme, že úcta k starším by nemala byť len jednorazovou záležitosťou. Je to hodnota, ktorú by sme mali pestovať každý deň. Oslavujme starších nielen v októbri, ale po celý rok, a ukážme im, že ich prínos je pre nás nesmierne dôležitý.

            Nezabúdajme, že malý prejav úcty a vďaky dokáže spríjemniť deň a posilniť vzťahy. Venujme našim starším čas, pozornosť a lásku, ktorú si zaslúžia.

            Detičky predškolského veku našej MŠ a žiaci prvých ročníkov našej ZŠ boli potešiť svojim kultúrnym vystúpením práve túto vekovú kategóriu v SD Antic.

            Divákom (klientom SD) prajeme zdravie, radosť, zmysel pre vďačnosť za každý ďalší začatý nový deň...

            p. uč. Babejová

          • Tekvičková párty

          • Pre naše deti sme v piatok (25.10.2024) usporiadali skvelú dlho očakavánú tekvičkovú párty, ktorá bola plná smiechu, radosti a krásnych kostýmov. Tento deň bol pre deti príležitosťou prísť vo svojich najkreatívnejších maskách, ktoré dodali celej akcii ešte čarovnejšiu atmosféru. Videli sme malé čarodejnice, kúzelníkov, duchov, strašidlá, ale aj veselých zvieracích kamarátov. 

            Každé dieťa prispelo k pohosteniu a stoly sa prehýbali pod chutnými dobrotami. Sladké aj slané pochúťky spríjemnili celý deň, pričom sa každý mohol podeliť so svojimi obľúbenými maškrtami. Aktivity, ktoré sme si pre nich pripravili ich bavili a s nadšením sa zapájali do každej z nich. Boli to chvíle, kedy sa mohli uvoľniť, prejaviť svoju kreativitu a hlavne sa zabaviť.

            Na záver sme tekvičkovú párty zakončili mini diskotékou, kde sa deti mohli vyblázniť na obľúbené skladby. Tancovali, smiali sa a užívali si každý okamih.

            Chceme sa všetkým poďakovať za skvelé popoludnie, ktoré sme mohli stráviť spolu.

            Vychovávateľky ŠKD 

          • Medzinárodný deň školských knižníc

          •  

            Medzinárodný deň školských knižníc

            pondelok 28. október 2024

             

            „Knižnice sú srdcom vzdelania a kultúry, miestami, kde sa stretávajú myšlienky a nápady.“

            „Kniha je najbezpečnejšie miesto na svete, kde môžete utiecť pred realitou.“

             

              Deň knižníc sa oslavuje každý rok v rôznych krajinách, no vo väčšine z nich je zameraný na povzbudenie ľudí, aby objavili radosť z čítania a význam literatúry. V našich končinách sa tento deň oslavuje s cieľom upozorniť na dôležitosť knižníc ako miest, kde si môžeme rozšíriť obzory a preniknúť do tajomstiev rôznych kultúr.

              Tento rok sa konal 20. ročník celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice s témou: Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie. Žiaci prvého stupňa boli aktérmi besedy o posunkovej reči, ktorá je skvelou príležitosťou na obohatenie našich znalostí o komunikácii a porozumení s komunitou nepočujúcich.

               Čítanie je nielen zábava, ale aj cesta k osobnému rastu a rozvoju. V každej knižnici sa dá nájsť viac než len knihy – nájde sa tu aj komunita, ktorá zdieľa spoločnú vášeň pre príbehy.

            Každý deň je dobrý na čítanie.

                                             Prajem príjemné chvíle s knihami.

                                                                                                                    p. uč. Babejová

          • Exkurzia v zubnej ambulancii

          •  

            Zúbky, zúbky čisté zrazu mám.

            Zúbky zvládam umývať si sám.

            Od pondelka až do nedele. 

            Zúbky nech sú zdravé, veselé!

             

             Žiaci, ktorí chodia na krúžok Bystré hlavičky, dňa 25. októbra navštívili zubnú ambulanciu MUDr.Miroslavy Šamudovskej.

              Cieľom exkurzie bolo formou zážitkového poznania odstrániť u detí strach z lekárskeho ošetrenia zúbkov. Po milom príhovore pani doktorky sa deti dozvedeli, čo všetko našim zúbkom prospieva, ale aj škodí. Zvedavé deti si obzreli prostredie zubnej ambulancie a zahrnuli pani doktorku množstvom otázok. Všetko im trpezlivo poukazovala a vysvetlila.

              Dentálna hygienička im zas ukázala ako sa majú správne čistiť zúbky. Deti si to na zubnej makete mali možnosť aj vyskúšať. Dozvedeli sa, aká je správna a nesprávna zubná kefka. Deti sa správali ukážkovo, zapájali sa do diskusie a mnohí mali pekne osvojenú správnu techniku
            čistenia zúbkov. Už len pokračovať ďalej, aj za pomoci rodičov. 

            Nezabudnite: Čistý zub sa nepokazí!

                                                                                                 Mgr. Iveta Ondečková

          • Beseda s dopravnou policajtkou

          • V dnešnej dobe číha na našich cestách veľmi veľa nebezpečenstiev. Dopravných nehôd pribúda. S cieľom predchádzať nehodovosti, pozvali sme do našej školy vo štvrtok 24. októbra 2024 na besedu pani npor. Mgr.Michaelu Vojtaškovú z Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bardejove. Prišla žiakom nielen porozprávať, ale aj vysvetliť, ako sa majú správať a riadiť v cestnej doprave.

            Žiakom 2. A a 3. A  zdôraznila pravidlá správania sa chodcov a cyklistov na vozovke, používanie reflexných prvkov kvôli vlastnej bezpečnosti.  Prednášajúca príslušníčka polície ocenila znalosti našich žiakov, ich záujem o danú problematiku, ktorá je v živote každého z nás neustále aktuálna.

            V ďalšej  časti programu sme si mali možnosť pozrieť film s názvom Robin. Richard so svojím psíkom Robinom a deťmi prežívajú dobrodružné príbehy, v ktorých nachádzajú riešenia v rôznych zložitých životných situáciách. Na záver žiaci dostali magnetku s logom tohto filmu.

            Beseda prebiehala v príjemnej tvorivej atmosfére a bola zaujímavým obohatením vyučovania.

            Mgr. Iveta Ondečková
            ​​​​​​​

          • Plavecký výcvik pre štvrtákov

          • V mesiaci október sú pondelky na mestskej plavárni vyhradené aj pre štvrtákov našej školy. Je to zdraviu prospešné trávenie času v rámci vyučovacieho procesu. Platí, že v zdravom tele, zdravý duch. Nadšenie a zápal do plávania žiakom nechýbal. Iba len, ak by ich skolil nejaký nevítaný vírus. Ďakujeme pánom učiteľom za čas, ktorý nám venovali. Tešíme sa ešte na posledný spoločne strávený čas ako kolektív v nasledujúci októbrový pondelok.

            p. uč. Babejová

             

          • ... na čitateľskom krúžku...

          • Aj v tomto školskom roku si mohli žiaci prvého stupňa spomedzi iných krúžkov vybrať krúžok čitateľský. Aby sa žiaci dobre cítili, spríjemňujeme im prostredie knižnice neustálym dopĺňaním nového knižničného fondu. Nie je nám ľahostajné ani skrášľovanie interiéru knižnice. Potešujúci je pohľad na čitateľov, ktorí vás v zápale deja príbehov nevnímajú. Vytvorila sa komunita, ktorá zdieľa spoločnú vášeň pre príbehy. Čítanie je nielen zábava, ale aj cesta k osobnému rastu a rozvoju. A práve aj to je cieľom daného krúžku. Čitateľom prajem neuhasínajúci zápal pre knihy, príbehy, spoločenstvo, kamarátstva...

            p. uč. Babejová

          • Dni zdravej výživy

          • Žiaci 2.A triedy si hravou formou pripomenuli Svetový deň výživy (16. 10.)Svetový deň  jablka (21.10.). Poznávali ovocie, triedili ho, pomenovávali, ochutnávali vytvárali dekoračné taniere. Vymysleli zaujímavé obrázky veselých zvieratiek, panáčikov, aj iné nápadité ovocné dekorácie. Hlavným prínosom tejto aktivity bolo, že si všetci uvedomili nevyhnutnosť každodenného konzumovania ovocia a zeleniny. Vitamíny sú dôležité na podporu našej imunity, tak nevyhnutnej najmä v tomto období.

            Aj takouto aktivitou sme chceli poukázať na to, že zdravá strava môže vyzerať lákavo a chutne.

            Mgr. Iveta Ondečková

          • ŠARKANIÁDA V ŠKD

          • Keďže nám septembrové počasie prialo, v piatok 18. októbra sa konala každoročna šarkaniáda, na ktorej sa zúčastnili všetci žiaci zo školského klubu. Už pri príchode na školský dvor bolo možné pozorovať, ako sa farebné šarkany hravo vznášajú vo vzduchu a kľučkujú medzi sebou, akoby sa predbiehali v nebeských hrách. Žiaci sa nevedeli dočkať, kedy vypustia svojho šarkana. Niektorí z nich už mali bohaté skúsenosti a ich šarkany vystrelili k nebu s ladnou presnosťou. Iným to chvíľu trvalo, no aj tak z každého úsmevu bolo vidieť nadšenie a radosť z pokusu, veď posúďte sami!           Vychovávateľky ŠKD

          • Medzinárodný deň školských knižníc

          • Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.

            Školská knižnica vám dáva priestor na to, aby ste boli výnimoční. To je motto tohtoročného podujatia. Žiaci 2. stupňa dnešný deň venovali knihe, predmetom diskusie boli rôzne zaujímavosti zo sveta kníh, ktoré sú pre nás inšpirujúce k získavaniu ďalších informácií. Napr. vedeli ste, že že pravidelné čítanie môže znížiť rýchlosť poklesu pamäti človeka takmer o tretinu? Alebo, že Bill Gates v roku 1994 kúpil knihu od Leonarda da Vinciho s názvom Codex Leicester. Zaplatil za ňu neuveriteľných 30,8 milióna dolárov a stala sa tak najdrahšou knihou na svete. Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Social Science & Medicine vám 30 minút čítania denne predĺži život až o 23 mesiacov. V ďalšej časti podujatia mali žiaci možnosť otestovať si svoje pamäťové schopnosti vo forme kvízu, na záver sme si predstavili jednu z čitateľsky najpopulárnejších kníh školských knižníc – Staré grécke báje. Želáme vám veľa krásnych čitateľských zážitkov.

                                                                                                   Mgr. Iveta Gočová - Benková

          • Tekvicoví panáci

          • V týchto dňoch to síce vôbec tak nevyzerá, lebo máme krásne babie leto, ale jeseň je už v plnom prúde. Presviedčajú nás o tom krásne pestrofarebné stromy, ktoré zhadzujú svoje listy. Blížia sa už jesenné prázdniny a to je čas, keď k nám na návštevu prichádzajú tekvicoví panáci, zvedaví na to, ako si tu na našej škole žijeme. Vytvorili ich šikovné ruky našich žiakov a opäť je na čo sa pozerať. Veď posúďte sami. Výstava je súčasťou výtvarnej súťaže – Najkrajší tekvicový panák.

                                                                                                                   Mgr. Iveta Gočová - Benková

          • Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry

          • Dňa 7. 10. 2024 sa na škole konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Táto súťaž je určená pre žiakov kategórie C – 8. a 9. ročník. Zaregistrovaní žiaci si zmerali svoje sily pri riešení vedomostného testu, transformácii textu do iného literárneho útvaru a v tvorbe rečníckeho prejavu.

            Najvyšší počet bodov (52 z 55) získala žiačka IX.A Sára Syrovátková, na druhom mieste sa umiestnil Patrik Kučmina, IX.A a na treťom mieste Simona Katriňáková, IX. A. Všetci traja žiaci sa svojím počtom bodov kvalifikovali ako úspešní riešitelia. Sára Syrovátková s najvyšším počtom bodov postupuje do okresného kola.

            Srdečne blahoželáme!

                                                                                                                             Mgr. Iveta Gočová - Benková

          • Október – mesiac úcty k starším

          •  Október - symbol jesene, je mesiacom, keď príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je aj oslavou jesene života a úcty k všetkým starším ľuďom.

             Pri príležitosti „Októbra mesiaca úcty k starším si naši druháci dňa 18.10. pripravili program pre klientov Centra sociálnej starostlivosti Wolkerova 11. Hneď v úvode prejavili starkým úctu privítankou a milým slovom. Potešili ich aj pásmom pesničiek, básničiek, ale aj tančekom.  Celé vystúpenie bolo naplnené láskavosťou, radosťou a úsmevom na tvári.

             V závere programu deti odovzdali starkým vlastnoručne vyrobené srdiečka. Zaželali im pevné zdravie, úsmev na tvári a aby ich ďalšie roky sprevádzala lásky, úcta, pozornosť a vďačnosť nás všetkých.

            Mgr. Iveta Ondečková

             

          • Aktivity na Svetový deň výživy

          • V našej škole sa pri príležitosti Svetového dňa výživy uskutočnila beseda spojená s pestrými aktivitami, ktoré mali za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti správnej výživy a zdravého životného štýlu. Žiaci sa aktívne zapájali a zároveň sa veľa naučili o tom, ako sa správne stravovať.

            Počas besedy si žiaci vyskúšali ochutnávku ovocia a zeleniny so zatvorenými očami, pri ktorej hádali, o aký druh ide. Táto aktivita bola zábavný spôsob, ako prebudiť ich zmysly a ukázať im rozmanitosť chutí prírodných potravín. Ďalšou zaujímavou úlohou bolo priraďovanie zdravých a nezdravých potravín, pričom žiaci mali možnosť premýšľať o význame jednotlivých potravín.

            Zaujímavá aktivita bola aj hra „Fakt alebo mýtus,“ kde žiaci museli správne určiť, či dané tvrdenie o zdravej strave je pravdivé alebo nie. Týmto spôsobom sme ich viedli k lepšiemu pochopeniu mnohých rozšírených mýtov a faktov o výžive, ktoré často vedú ich stravovacie návyky.

            Podujatie obohatila aj ochutnávka čerstvých ovocných štiav a čerstvého ovocia, ktoré pre žiakov poskytla firma Gas Familia s.r.o. Tak sme deťom ukázali, aké dôležité je zaradiť do každodenného jedálnička ovocie a zeleninu a ako môžu zdravé nápoje posilniť ich energiu a vitalitu.

            Celý deň bol nielen poučný, ale aj zábavný a žiaci si odniesli množstvo nových poznatkov, ktoré môžu využiť v každodennom živote.

            Mgr. Eva Kvočáková

          • Svetový deň výživy 

          • Svetový deň výživy (16.10.) zdôrazňuje potrebu zdravého stravovania sa –  „Bez ovocia a zeleniny, nebudeš mať vitamíny.“ Prečo je tento deň dôležitý a o čom hovorí nám sprostredkovali žiaci 3.B a 4.B  zberom  rôznych odrôd jabĺk v ovocnom sade našej školy.  

            Mgr. Peter Kukľa

          • Vyčítanka v novom kurikule

          •  Hodina Šlabikára nikdy nebola taká dynamická prostredníctvom vyčítanky ako tento školský rok podľa nového kurikula

                Na hodine šlabikára sme so žiakmi z tried 1.A a 1.B využili vyčítanku, ktorá sa stala základom pre nádhernú a interaktívnu aktivitu. Vďaka novému kurikulu sme dokázali spojiť rôzne vzdelávacie oblasti a poskytnúť žiakom zážitok, ktorý im priniesol radosť a zároveň podporil ich rozvoj v rôznych oblastiach. Vyčítanka sa zmenila na dynamickú aktivitu, ktorá žiakov vtiahla do sveta hudby, pohybu a kreativity. Tu sú konkrétne ciele, ktoré sme na tejto hodine rozvíjali:

            1. Rozvoj čitateľskej gramotnosti:

            Nácvik čítania a porozumenia textu: Vyčítanka žiakom poskytla jednoduchý, rytmický text, ktorý si mohli nacvičovať a precvičovať jeho správnu výslovnosť, intonáciu a plynulosť čítania.

            Rozvoj slovnej zásoby: Prostredníctvom opakovania vyčítanky sa žiaci učili nové slová a slovné spojenia, ktoré rozširujú ich slovnú zásobu a schopnosť vyjadrovania.

            2. Prepájanie čitateľskej a hudobnej výchovy:

            Rytmus a melódia: Žiaci sa učili vnímať rytmus a melódiu vyčítanky, čo ich viedlo k lepšiemu pochopeniu základných hudobných pojmov a pocitu pre rytmus. Pridali sme hudobné nástroje, ako napríklad tamburíny, ktoré deti mohli hrať do rytmu vyčítanky, čím sme podporili ich hudobný cit a koordináciu.

            Hudobná tvorivosť: Počas aktivity mali žiaci možnosť experimentovať s rôznymi hudobnými nástrojmi a zvukmi, čo rozvíjalo ich kreativitu a schopnosť improvizovať.

            3. Rozvoj sociálnych a komunikačných zručností:

            Spolupráca: Žiaci sa pri tejto aktivite učili spolupracovať, dodržiavať pravidlá, striedať sa pri hraní na hudobné nástroje a rešpektovať príspevky ostatných. Tým sa posilňoval tímový duch a schopnosť pracovať spoločne na dosiahnutí spoločného cieľa.

            Podpora sebavyjadrenia: Každý žiak mal možnosť zapojiť sa do aktivity, vyjadriť sa prostredníctvom pohybu, spevu alebo hry na nástroj, čo podporovalo ich sebadôveru a schopnosť slobodne sa prejaviť.

            4. Rozvoj emocionálnych zručností:

            Prepojenie emócií s hudbou: Vyčítanka a hudobné nástroje umožnili žiakom vyjadriť svoje pocity prostredníctvom hudby a rytmu. Aktivita bola zábavná a uvoľňujúca, čo pomohlo žiakom odbúrať stres a podporilo ich emocionálnu pohodu.

            Radosť z tvorby: Žiaci zažili radosť z vytvárania niečoho nového a krásneho, čo posilnilo ich pozitívne vzťahy k škole a učeniu. Mimo, postavička zo šlabikára, sa stal súčasťou tejto aktivity, čo ešte viac zvýšilo ich nadšenie a zapojenie.

            5. Rozvoj motorických zručností:

            Hra na hudobné nástroje: Žiaci si zlepšovali jemnú motoriku pri hraní na rôzne hudobné nástroje, čo im pomáha pri rozvoji koordinácie ruky a oka.

            Pohybové aktivity: Pohybové aktivity spojené s rytmom a melódiou podporovali hrubú motoriku a celkovú pohybovú kultúru žiakov.

            6. Rozvoj kognitívnych zručností:

            Pamäť a pozornosť: Opakovanie vyčítanky a hra na nástroje si vyžadovali, aby žiaci udržali pozornosť a pamätali si jednotlivé kroky, čo rozvíjalo ich pamäť a schopnosť sústrediť sa.

            Kreatívne myslenie: Žiaci mali možnosť vytvárať nové verzie vyčítanky a prispôsobovať ju svojmu vlastnému štýlu, čím sa podporovalo ich kreatívne myslenie a flexibilita.

            Táto aktivita ukázala, ako môže byť aj jednoduchá vyčítanka obohatená o nové prvky a prepojenie s inými oblasťami vzdelávania. Žiaci boli nadšení, ich očká žiarili radosťou a Mimo bol potešený, že sa jeho príbeh stal súčasťou takej krásnej a tvorivej aktivity.

            A aký vplyv má vyčítanka pre žiakov s narušenou komunikačnou schopnosťou? Hudobné aktivity spojené s vyčítankami umožňujú žiakom s narušenou komunikačnou schopnosťou vyjadriť sa neverbálne a podporujú ich sebadôveru. Zlepšujú ich sluchovú a motorickú koordináciu, čo pomáha pri osvojovaní si rečových vzorcov. Vďaka týmto aktivitám môžu žiaci zažiť úspech a radosť z učenia v príjemnom a podpornom prostredí.

             

            Mgr. Jana Šoltésová, PaedDr. Jana Binarová

             

             

             

             

          • Ako rozprávka o repe učí deti kritickému mysleniu a spolupráci

          • ROZPRÁVKA O REPE

              Na hodine šlabikára v triedach 1.A a 1.B sme sa rozhodli zahrať známu ľudovú rozprávku "O repe". Tento jednoduchý príbeh nám umožnil využiť nové kurikulum, ktoré kladie dôraz na rozvoj rôznych gramotností a zručností potrebných pre život v 21. storočí. Okrem toho sme do hodiny zapojili aj tandemové vyučovanie, čo umožnilo lepšiu individualizáciu a zapojenie všetkých žiakov. Taktiež prepojili sme to aj s matematikou a to tak, že žiaci určovali kto je prvý, v strede, posledný, pred, za ....žiaci sa učili matematickým pojmom.

              Tandemové vyučovanie ako podpora spolupráce: Tandemové vyučovanie, kde sme na hodine boli prítomní dvaja učitelia, nám umožnilo efektívnejšie viesť aktivitu a zabezpečiť, aby sa každé dieťa mohlo aktívne zapojiť. Jeden učiteľ viedol hlavnú časť aktivity – divadielko, a druhý učiteľ zabezpečoval, že každé dieťa správne pochopilo svoju úlohu a malo priestor na vyjadrenie. Toto umožnilo vytvoriť podporné prostredie, kde si každý žiak mohol vyskúšať rôzne roly, a zároveň sme mohli lepšie reagovať na potreby detí, ktoré potrebovali väčšiu podporu.

              Rozvoj spolupráce a komunikácie: Jedným z hlavných cieľov nového kurikula je rozvoj spolupráce medzi žiakmi. Hranie rozprávky nám poskytlo priestor, kde deti museli spolupracovať na dosiahnutí spoločného cieľa – vytiahnuť repu. Každá postava, či už dedko, babka alebo myška, bola nevyhnutnou súčasťou riešenia. Tento aspekt sme využili aj pri reflexii, kde sme sa detí pýtali, ako by príbeh dopadol, keby niekto z nich chýbal. Učili sme deti, že aj ten najmenší prispievateľ je dôležitý pre úspech tímu.

              Podpora kritického myslenia a riešenie problémov: Počas aktivity sme využili aj techniky, ktoré podporujú kritické myslenie. Napríklad sme deťom kládli otázky ako „Čo by sa stalo, keby myška neprišla pomôcť?“ alebo „Akým iným spôsobom by mohli vytiahnuť repu?“ Deti tak mohli navrhovať rôzne riešenia a diskutovať o tom, ktoré z nich sú najlepšie. Vďaka tandemovému vyučovaniu sme mohli rozšíriť túto diskusiu aj do menších skupín, kde každý učiteľ viedol diskusiu so svojou skupinou a následne sme porovnávali nápady všetkých detí.

              Využitie digitálnych technológií: V súlade s novým kurikulom sme počas aktivity zapojili aj digitálne nástroje. Pomocou interaktívnej tabule sme deťom ukázali rôzne verzie rozprávky z internetu, čím sme ich motivovali, aby si uvedomili, že príbehy môžu mať viacero podôb a interpretácií. Deti si tiež mohli skúsiť kresliť svoje vlastné ilustrácie k príbehu na tablete, čo posilnilo ich digitálne zručnosti.

                Inklúzia a individuálny prístup: Tandemové vyučovanie nám umožnilo lepšie sa venovať deťom so špeciálnymi potrebami. Každý učiteľ mal možnosť prispôsobiť aktivity potrebám konkrétnych žiakov. Deti s komunikačnými ťažkosťami mohli využiť rôzne formy vyjadrenia (gestá, obrázky), čo im umožnilo byť plnohodnotnou súčasťou aktivity.

             Rozprávka "O repe" sa stala ideálnym prostriedkom, ako v praxi aplikovať princípy nového kurikula v kombinácii s tandemovým vyučovaním. Žiaci sa naučili spolupracovať, kriticky myslieť a využívať digitálne technológie. Veríme, že takéto zážitkové učenie obohacuje školskú skúsenosť a pomáha deťom rozvíjať potrebné zručnosti pre budúcnosť.

            Mgr. Jana Šoltésová, PaedDr. Jana Binarová

          • Beseda na tému Zdravá výživa

          • Dňa 16.10.2024 sa v našej škole bude konať beseda na tému Zdravá výživa.
            Počas besedy spojenej s aktivitami sa žiaci dozvedia dôležité informácie o zdravej a
            vyváženej strave, ktorá je neoddeliteľnou súčasťou zdravého životného štýlu.
            Navyše, spoločnosť Gas Familia s.r.o nám poskytne na ochutnávku ovocné šťavy a čerstvé
            ovocie, aby sme si mohli zdraviu prospešné potraviny vyskúšať priamo v praxi.

          • Jablko roka

          • V galérii Poľsko-slovenského domu sa uskutočnilo slávnostné otvorenie výstavy a vyhodnotenie súťaže Slovenského zväzu záhradkárov - Jablko roka 2024.

            Aj my z ŠKD sme sa zúčastnili tejto krásnej akcie. Súťaž prilákala 15 vystavovateľov, ktorí priniesli dokopy 93 nádherných výpestkov, ktoré sme mali možnosť obdivovať a porovnávať. Na záver si každý z nás odniesol jedno jablko, ktoré sme si s chuťou vychutnali cestou do školy.

            Vychovávateľky ŠKD

          • Beseda s pani spisovateľkou Janou Nagajovou

          •  Pani spisovateľka Jana Nagajová

                 Na krúžku Bystré hlavičky sme v piatok 11. októbra 2024 privítali spisovateľku Janu
            Nagajovú.
            Žije v Bardejove a píše poéziu, rozprávky pre deti a texty piesní.
                 Predstavila nám viaceré knihy z jej tvorby: Vtáčik a dieťa, Spievajúca veža, Pieseň v snehu,
            O bielych fialkách, Huhuluja, Aj ja som kvapka, Rozprávky a príbehy nielen pre Dorotku, Dievčatko z paličkovej čipky.

                 Pani spisovateľka trpezlivo odpovedala na otázky žiakov. Dozvedeli sme sa, že svoje poslanie
            našla v oblasti arteterapie, venuje sa mladým ľuďom s rôznym postihnutím, aj o jej láske k
            zvieratám. Vypočuli sme si, ako vznikajú jej knihy, ako si vyberá postavy a mnoho iných
            zaujímavostí z jej života. Porozprávala nám, ako dlho jej trvá napísať knihu, kde chodí na
            nápady a odkiaľ ich čerpá, prečo sa rozhodla písať práve pre deti. V rámci besedy si žiaci mali
            možnosť pozrieť knihy Jany Nagajovej a vypočuť si ukážku z knihy Vtáčik a dieťa.
                 Peknou bodkou na záver bolo poďakovanie za príjemnú atmosféru a prianie dobrých nápadov
            pri ďalšej tvorbe.
                         Mgr. Iveta Ondečková

    • Kontakty

      • Základná škola s materskou školou
      • sekretariát - 054/4723429
        ekonomické odd. - 0910155516
        školská jedáleň - 0910155517
        ŠKD - 0904155517
        MŠ - 0903646132
      • Pod papierňou 16A, 085 01 Bardejov
        085 01 Bardejov
        Slovakia
      • 37874004
      • 2021636056
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje