Vianočné vystúpenie
Imatrikulácia prvákov
„Dnešná imatrikulácia našich prvákov bola veľkolepým začiatkom ich školského dobrodružstva. Celý program sa niesol v znamení objavovania a poznávania – a to nielen školského sveta, ale aj tajomstiev vesmíru. Tento významný deň začal symbolickou plavbou na krásnej, priestrannej lodi, ktorá priviedla našich najmenších až k základnej škole pod Papierňou. Loď, plná očakávania a radosti, symbolizovala cestu prvákov k novým poznatkom a zážitkom.
Po príchode do prístavu a udialo sa niečo magické. Na palubu k prvákom zavítali dve rozprávkové bytosti – dračica Plamienka a Tučniačik, ktorí priplávali na svojom čarovnom korábe. Ich návšteva nebola náhodná – túžili po poznaní a téma vesmíru ich natoľko zaujala, že sa rozhodli pripojiť k naším prvákom a objavovať svet planét, hviezd a vesmírnych tajomstiev. Celý program bol prepojením vzdelávania a zážitkov. Téma Vesmír, ktorá sa oficiálne vyučuje až v treťom ročníku základnej školy, bola spracovaná hravou formou, aby sme plynule nadviazali na to, čo sa deti dozvedeli už v materskej škole. Pre predškolákov je táto téma často náročná na pochopenie, a preto sme chceli, aby si naši prváci postupne rozširovali svoje poznanie, a to spôsobom, ktorý je pre nich prirodzený a zábavný.
Spoločne s Plamienkou a Tučniačikom sme putovali slnečnou sústavou, kde prváci predstavili planéty, hviezdy a vysvetlili pohyby Zeme. Scénka bola doplnená piesňami, básničkami a dramatickými prvkami, ktoré deti do témy vtiahli a motivovali ich k ďalšiemu objavovaniu. Loď, ktorá dnes priviedla deti do školy, symbolizuje ich začiatok cesty vzdelávania. Je to plavba plná radosti, objavovania a poznávania, na ktorej ich budeme ako učitelia a rodičia sprevádzať. Dračica Plamienka a Tučniačik nám pripomenuli, že túžba po poznaní a zvedavosť nás sprevádza celý život – od detstva až do dospelosti. A práve takéto zážitkové učenie je základom kurikula 21. storočia, ktoré prepája vzdelávacie stupne a podporuje deti v tom, aby sa z učenia tešili.“PaedDr. Jana Binarová, Mgr. Jana Šoltésová
90
Vianočné tvorivé dielne plné radosti v MŠ
Dňa 26-27. 11. 2024 sa v našej materskej škole uskutočnili vianočné tvorivé dielne, ktoré priniesli krásnu sviatočnú atmosféru a veľa radosti. Deti spolu s rodičmi vytvárali originálne dekorácie, ktoré rozžiarili nielen naše priestory, ale aj srdcia všetkých zúčastnených.
Ďakujeme všetkým rodičom za ich čas, kreativitu a aktívnu účasť. Spoločne sme prežili príjemné popoludnie plné tvorivosti a priateľskej nálady. Tešíme sa na ďalšie podobné stretnutia!
S úctou, kolektív MŠ.
27
Vianočná burza
Školstvo v smútku
Na deň 27.11.2024 OZ školstva vyhlásilo protest s názvom Školstvo v smútku – Protest v čiernom ako symbolický prejav smútku nad smerovaním slovenského školstva.
#skolstvovsmutku–protestvciernom
Imatrikulácia prvákov
Bubnovačka - Aby detský hlas bolo lepšie počuť
Bubnovačka - Aby detský hlas bolo lepšie počuť- 19.november
V utorok 19.novembra sa na našej skole uskutoční už 11.ročník celoslovenskej akcie-"Bubnovačka".
V hlasnom rytme bubnov a iných nástrojov zaznie Slovenskom a Českom myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“, ktoré už po jedenástykrát upozorní na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenie potrebu včasnej prevencie v spoločnosti.
19.november je svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. S násilím sa dokážeme vysporiadať len vtedy, ak ho nebudeme prehliadať. Toto podujatie symbolicky poukazuje na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporuje tému prevencie v spoločnosti.
Žiaci nech si donesú nejaké náradie na bubnovanie- napr. prázdne plastové fľaše, varešky, prikrývky na hrnce, ale aj malé hudobné nástroje- činely, hrkálky, tamburína, bubny, triangle a na 3.vyučovacej hodine - o 10,00 hod. sa všetci spolu /ZŠ a MŠ/ pripojíme k tejto akcii.
Dňa 19.novembra 2024 sa žiaci našej školy aktívne zapojili do tejto akcie zhromaždením na školskom dvore a v čase od 10.00 hodiny intenzívnym bubnovaním v priebehu 5 minút vyjadrili dôležitosť ochrany detí pred násilím. Bubnovalo sa rôznymi predmetmi a hudobnými nástrojmi, ako sú plastové fľaše, varešky, drevené paličky, hrkálky, kovové lyžičky, ale aj tamburíny, činely, triangle, bubny. Mgr.Lenártová
Akustická ekológia - workshop
Nezvyčajným zážitkom spojeným s poznávaním zvukov bol dňa 13.novembra workshop s názvom Akustická ekológia. Navštívili ho žiaci 2.A triedy v kultúrno - komunitnom centre Bašta s lektormi Eva Vozarova a František Király, na tému Príbehy zvukov pre žiakov. Workshop bol zameraný na hudobnú kreativitu spojenú s rozvojom citlivosti zvukov okolo nás. Žiaci sa zapájali do aktivít a zisťovali, aké zvuky počujú, aké zvuky sa im páčia, dokonca si zvuky aj nakreslili.
Dozvedeli sa, že aj ticho je vnímané podobne ako bežné zvuky. Deti si uvedomili, že ostať v tichu prináša upokojenie a relax.
Workshop bol výbornou príležitosťou pre deti jednoducho spoznať zvukové prostredie, v ktorom žijú, porozumieť mu, nazbierať z neho zvukový materiál a objaviť nové veci.
Mgr. Iveta Ondečková
8
Deň dobrosrdečnosti
Pri príležitosti medzinárodného Dňa dobrosrdečnosti, ktorý si pripomíname 13.11. a Dňa chudobných, ktorý je 17.11. bude
v pondelok 18.11.2024
na škole prebiehať
predaj levanduľových srdiečok.
Cena jedného srdiečka je minimálne 2 eurá.
Táto charitatívna akcia bude prebiehať v spolupráci s Občianským združením Máják nádeje so sídlom v Košiciach, ktorá sa prioritne venuje pomoci matkám v núdzi. Z vyzbieraných finančných prostriedkov pimáhajú matkam v núdzi s platbou nájomného, liekov, drogérie a podobne, podľa ich potrieb.
Bližie sa o činnosti tejto nadácie môžete dozvedieť na ich stránkach :
https://majak-nadeje.eu/darujme/skoly-kampan-srdiecka-zbierka/
https://majak-nadeje.eu/o-nas/nase-rodiny
Dobrosrdečnosť je to vzácna vlastnosť človeka.
Je to dobro, ktoré vyjadrujeme inému človeku rôznou formou. Dobrosrdečnosť nie je len o nie je len o obdarúvaní. Je to aj o vzťahoch ľudí navzájom, o pomoci o priateľstve. Dobrosrdečnosť podľa odborníkov dokonca predlžuje život, zlepšuje vzťahy a zvyšuje pracovný výkon.
Jeho podstatou je inšpirovať jednotlivcov k väčšej láskavosti a dobrosrdečnosti, prekonať hranice svojej kultúry, rasy, náboženstva a spojiť národy k vytvoreniu lepšieho sveta. Niekedy stačí málo – začať od seba.
Dobrosrdeční ľudia sa radi delia o svoj čas a dajú si námahu, aby sa so svetom podelili aj o svoje emócie. Obetujú svoj spánok a často aj dôležitejšiu prácu len preto, aby učinili iných ľudí šťastnými. Nevedia povedať nie, nič im nezabráni dávať. Dobrosrdečnosť však nie je len o tom, koľko dávame a ako sa cítime. Je to aj o emocionálnej výchove, ktorá nám bola poskytnutá.
Odmena za to, čím sme, nepríde okamžite, pamätajte však, že to, čo dávate, sa vám aj vráti. Každý má svoje vzostupy a pády, nakoniec však všetko dobre dopadne. A každý jeden dobrý čin môže napomôcť svetu k tomu, aby bol lepším miestom.
Informatická súťaž iBobor
Naši žiaci 4. až 7. ročníka sa 6. a 8. 11. 2024 zapojili do medzinárodnej informatickej súťaže iBobor.
Cieľom tejto súťaže je podporiť záujem žiakov o IKT – informačné a komunikačné technológie.
V kategórii Bobrík (4. a 5. ročník) súťažilo 32 774 súťažiacich, úspešných bolo 8 467 (25,83 %).
V kategórii Benjamín (6. a 7. ročník) súťažilo 29 211 súťažiacich, úspešných bolo 7 333 (25,1 %).
Medzi úspešných riešiteľov z našej školy patria:
Kategória Bobrík (4. a 5. ročník)
- Mária Oláhová – 5.A
- Richard Barilík – 5.B
- Silvia Voľanská – 5.B
Kategória Benjamín (6. a 7. ročník)
- Ela Kočerhová – 7.A
- Mykhailo Kovtash – 7.A
- Natália Benková – 7.A
- Maroš Sisák – 7.A
- Nela Balaščáková – 6.A
Všetkým úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.