Aktuality

          • Pohybom k zdraviu

          • Dňa 26.5. sa naši piataci poriadne rozhýbali. Obe triedy 5.A a 5.B zúčastnili veľkého športového podujatia POHYBOM K ZDRAVIU na Dopravnom ihrisku, ktoré sa konalo pod záštitou primátora mesta Bardejov. Všetci piataci zúčastnených škôl boli ráno privítaní a obdarovaní malým občerstvením a ihneď sa pustili do súťaží. Všetci súperili a snažili sa získať čo najviac bodov na 11tich stanovištiach. Triafali do bránok, skákali na švihadlách, prekonávali prekážky, skákali a zadržiavali dych- inými slovami, rozhýbali každú často svojho tela. Všetkých žiakov to veľmi bavilo a chuť zvíťaziť ich posúvala vpred. Snažili sa a povzbudzovali sa navzájom. Najviac bodov nám nazbierali chlapci, ktorí sa venujú športu, ale aj mnohí ďalší prekvapili svojou šikovnosťou. Celé podujatie trvalo vyše 4 hodín. Slniečko nám dodávalo veľa energie, ale občas nás aj potrápilo. Podujatie sa ukončilo vyhlásením výsledkov. Lepšie si počínala trieda 5.B, ktorú len tak-tak mihla výhra a skončili 4. v poradí. Každá trieda dostala dve tašky ovocia, ktorým sa potešili po veľkom výkone. Tento športový deň nás obohatil, rozveselil, mnohých rozosmial a dal nám kopec zážitkov. V nasledujúcom roku držíme palce ďalším našim piatakom !

            Mgr. Oľga Kochanová

            Mgr. Juliána Vašičkaninová

          • Spoločné chvíle radosti

          • Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa žiaci zo školského klubu detí rozhodli pripraviť milé prekvapenie pre svojich najmenších kamarátov z materskej školy. S nadšením a radosťou sa pustili do výroby darčekov, ktorými chceli škôlkarom spríjemniť ich sviatok. Každý darček bol vytvorený s láskou a starostlivosťou. Deti z ŠKD využili svoju fantáziu a šikovnosť, aby vyrobili originálne drobnosti, ktoré vyčarili úsmev na tvárach najmenších. Do svojej práce vložili kus srdca, čo bolo vidieť na každom detaile. Samotné prekvapenie malo však ešte krajší rozmer. Žiaci z ŠKD prišli za detičkami počas ich pokojného popoludňajšieho odpočinku. Po zobudení ich čakalo nielen milé privítanie, ale aj pripravené darčeky, ktoré im starší kamaráti osobne odovzdali. Atmosféra bola plná radosti, smiechu a úprimného nadšenia. Starší žiaci sa zároveň s radosťou zapojili aj do starostlivosti o najmenšie detičky. Ochotne pomáhali pri obliekaní po spánku, česaní aj pri ustielaní postieľok. Preukázali tak nielen svoju šikovnosť, ale aj empatiu, ochotu pomáhať a vytvárať pekné vzťahy medzi deťmi rôzneho veku. Celé podujatie sa nieslo v príjemnej a priateľskej atmosfére a prinieslo radosť všetkým zúčastneným. Spoločne prežité chvíle boli dôkazom toho, že aj malé gestá dokážu urobiť veľkú radosť a, že detský svet môže byť plný láskavosti a porozumenia. Táto krásna aktivita opäť pripomenula, že Medzinárodný deň detí nie je len o darčekoch, ale najmä o radosti, blízkosti a vzájomnej pozornosti, ktorú si deti dokážu navzájom darovať.

            vychovávateľky ŠKD

          • Kreatívny Deň detí v KALEIDO

          • Pri príležitosti Medzinárodného dňa detí sa 1. júna žiaci tried 2.A a 2.B zúčastnili galerijného programu KALEIDO, ktorý im priniesol netradičný pohľad na umenie, kreativitu a moderné technológie. Počas programu sa deti zoznámili s tým, ako možno pomocou umelej inteligencie vytvárať originálne obrázky. Najskôr si navrhli vlastné zvieratká z geometrických tvarov a potom sa učili formulovať prompty – príkazy pre umelú inteligenciu, pomocou ktorých opisovali ich vzhľad, farby či prostredie. Umelá inteligencia následne podľa ich pokynov vytvárala jedinečné obrázky, ktoré deti s nadšením porovnávali a vyhodnocovali. Žiaci si tak hravou formou rozvíjali nielen svoju fantáziu a tvorivosť, ale aj schopnosť presne formulovať myšlienky a komunikovať svoje predstavy. Zároveň získali prvé skúsenosti svyužívaním moderných digitálnych technológií v oblasti umenia a tvorby. Program KALEIDO bol pre deti zaujímavým spojením výtvarného umenia, kreativity a umelej inteligencie. Všetci si z neho odniesli množstvo nových zážitkov, nápadov a radosti z objavovania možností, ktoré dnešné technológie ponúkajú.

            Ďakujeme organizátorom za inšpiratívne a podnetné dopoludnie plné tvorivosti a objavovania.

             PaedDr. Jana Binarová                                                                                                                                         Mgr. Jana Šoltésová

          • Oslava Dňa detí: Naši prváci na výlete v Bardejovských Kúpeľoch

          • Tohtoročný Medzinárodný deň detí oslávili naši najmladší žiaci vo veľkom štýle. Prváci vymenili školské lavice za malebné upršané ?? Bardejovské Kúpele. Prvou povinnou zastávkou bola, samozrejme, tá najsladšia odmena – farebná zmrzlina. Následne sa deti presunuli do kina, kde ich čakalo filmové dobrodružstvo s rozprávkovými hrdinami Arniem a Barniem.

            Ďakujeme za prežitý deň ??

            p. uč. Babejová, p. uč. Jankovová

          • Lanové centrum v Prešove

          • Prváčikovia v piatok 29. mája absolvovali koncoročný školský výletLanovom centre Outdoor Park v Prešove, kde pod vedením inštruktorov zdolávali prekážky v rámci tematického programu „Z rozprávky do rozprávky“. Deti rozvíjali svoju obratnosť a tímového ducha na detskej dráhe Lanáčik a nízkych lanových prekážkach. Slnečné počasie návštevníkom prialo a tak strávili pekné dve hodiny v pohybe, hre, zábave, smiechu, dobrodružstva... Sme vďační, že sme sa mohli zúčastniť 😊

            Mgr. Babejová a Mgr. Jankovová

             

          • Stretnutie s autorkou Danušou Dragulovou Faktorovou

          • Okresná knižnica Dávida Gutgesela uskutočnila už 6. ročník detského literárneho festivalu „Zaži s Gutgeselom, že kniha je skutočným priateľom“.

            Cieľom festivalu je ukázať, že čítanie je zážitok a že kniha môže byť tým najlepším priateľom pre malých aj veľkých čitateľov. Na tomto podujatí sa dňa 29.5. 2026, zúčastnili aj žiaci 3.a 4. ročníkov. Bola to zaujímavá beseda so spisovateľkou Danušou Dragulovou Faktorovou. Autorka pútavo rozprávala o svojej tvorbe, o vzniku kníh a o tom, odkiaľ čerpá námety pre svoje príbehy a básne. Zároveň zdôraznila význam čítania, fantázie a tvorivosti v živote detí . Vo svojej tvorbe sa venuje aj ochrane prírody a environmentálnym témam, čím vedie mladých čitateľov k zodpovednému vzťahu k životnému prostrediu. Predstavila deťom knihu Škriatkovia a malinová zmrzlina. Porozprávala deťom o vzniku časopisov Enviráčik, Maxík a Zvonček, ktorých je šéfredaktorkou, a popretkávala rozprávanie vlastnými básničkami a hádankami. Deti reagovali spontánne, so záujmom kládli otázky a pani spisovateľka odpovedala trpezlivo a s pochopením. Beseda nám priniesla mnoho nových poznatkov, inšpirácie a príjemných zážitkov.

            Mgr. Iveta Ondečková

          • Záhadný vzduch ovládol triedu!

          • Čo sa stane, keď sa druháci premenia na vedcov a prváci na odvážnych objaviteľov?

            V našej škole to poriadne vrelo, bublalo a dokonca vybuchovala sopka!

            Žiaci z 2.B si pripravili pre svojich mladších kamarátov z 1.B bádateľské dopoludnie plné pokusov na tému vzduch.

            Celá aktivita prebiehala v duchu nového kurikula, ktoré podporuje zážitkové učenie, spoluprácu,objavovanie a rozvoj kritického myslenia. Využili sme aj metódu cross tutoring, pri ktorej starší žiaci pomáhajú mladším pri učení. Prváci dostali pozorovacie hárky s obrázkami topánky, jablka, zeminy, tašky či vrecka. Každý mal pripravenú striekačku a pustil sa do skúmania. Deti naberali vzduch a skúšali, kam všade sa dá „ukryť“.

            Triedou sa niesli zvedavé otázky, premýšľanie aj nadšené objavy. Veľké prekvapenie priniesol pokus so sviečkou. Keď sme na zapálenú čajovú sviečku položili sklíčko, plameň po chvíli zhasol. Deti premýšľali, diskutovali a samy prišli na to, že oheň potrebuje na horenie vzduch. Radosť a smiech priniesol aj pokus so slamkami a vodou. Prváci fúkali vzduch do pohárov a sledovali, ako sa voda mení na množstvo bubliniek. Učenie sa tak menilo na skutočné objavovanie. 

            A potom prišiel okamih, na ktorý všetci netrpezlivo čakali – SOPKA! Triedou sa ozývalo napäté odpočítavanie a o chvíľu už sopka chrlila penu ako skutočný vulkán. Nadšené výkriky a žiarivé oči detí prezradili, že tento pokus bol vrcholom celého dopoludnia. Celá aktivita ukázala, že učenie podľa nového kurikula môže byť plné zážitkov, spolupráce, objavovania a radosti z poznávania. Deti sa neučili len počúvaním, ale vlastným skúmaním, experimentovaním a vzájomným zdieľaním skúseností.

            Mgr. Jana Šoltésová

          • Matematický klokan na našej škole

          • Dňa 25. marca 2026 sa naši žiaci úspešne zapojili do súťaže Matematický KLOKAN, ktorá preveruje logické myslenie a matematické schopnosti žiakov pocelom svete. Do súťaže sa každoročne zapájajú aktívni žiaci 1.stupňa. Tento rok sa na jej zúčastnilo až 58 žiakov, z nich 15 prvákov, 16 druhákov, 16 tretiakov a 11 štvrtákov našej školy. Testy obsahovali 18 zaujímavých úloh rozdelených podľa náročnosti. Každá ponúkala päť možností, z ktorých bola len jedna správna. Prvá tretina úloh bola hodnotená 3 bodmi, stredne ťažké úlohy 4 bodmi. Náročnejšie úlohy boli hodnotené 5 bodmi.

            Najlepšie výsledky spomedzi zúčastnených žiakov našej školy a titul úspešní riešitelia dosiahli žiaci 3.A: Ľudmila Gregová, Filip Futó, Tamara Hudáková, Nina Kalakajová, Natália Kozáková, Patrícia Jozefjáková, Jozef Kudič, Milan Krella,Valér Pangrác, Jakub Šarnik a Veronika Kotuľáková zo 4.A triedy. Žiačka 3.A triedy Rebeka Kurimská zaradila sa medzi najlepších riešiteľov na Slovensku, keď získala 100% a krásne 1. miesto. 

            Žiaci získali diplom úspešného riešiteľa, ale aj šatku s logom Klokanka a iné pekné ceny. Aj ostatní súťažiaci získali účastnícky diplom a ceruzku s logom súťaže. Odmenou však neboli len darčeky, ale aj dobrý pocit z odvahy premýšľať, sústrediť sa a riešiť zábavné úlohy.

            Všetkým žiakom ďakujeme za krásnu reprezentáciu školy a úspešným riešiteľomsrdečne blahoželáme!

            Prajeme ešte veľa radosti z matematiky a ďalšie skvelé úspechy.

            Mgr. Iveta Ondečková

          • 🌲🍃 Lesná pedagogika v Malcove 🐾

          • Deti z našej materskej školy sa zúčastnili zaujímavej exkurzie v Lesoučebni Malcov, kde spoznávali prírodu všetkými zmyslami. Počas edukačného programu si prostredníctvom zážitkového učenia vypočuli zvuky lesa, pozorovali lesné zvieratá a rastliny, skúmali prírodniny hmatom a objavovali krásy lesa priamym kontaktom s prírodou. 🌿🦉

            Hravou formou sa dozvedeli množstvo nových informácií o živote v lese, o význame ochrany životného prostredia a o tom, ako sa máme v prírode správať. Deti si výlet veľmi užili, odniesli si veľa nových poznatkov, radosti a krásnych zážitkov z pobytu v prírode. 💚

            Ďakujeme za príjemne strávené dopoludnie a milé prijatie. 🌲✨

            kolektív MŠ

          • 🏛️🍦 Spoznávame svoje mesto – Bardejov 🌟

          • V rámci témy týždňa „Spoznávam svoje mesto“ sa deti z našej materskej školy vybrali na vychádzku do historického centra Bardejova. Počas prehliadky navštívili Baziliku sv. Egídia, obdivovali Mestskú radnicu aj  Promenádny park. Veľkým zážitkom pre nich bolo pozorovanie exotických rýb, korytnačiek a mlokov v akváriu. 🐢🐠

            Na záver si pochutili na sladkej zmrzline a cez sídlisko Obrancov mieru AB sa vrátili do škôlky plné nových zážitkov a poznatkov o svojom meste. 💙

            kolektív MŠ

          • Výlet Prešov

          • So žiakmi 5.A sme sa 27.5.2026 vybrali na výlet do Prešova. Pre viacerých bola zážitkom samotná cesta vlakom. V Prešove sme navštívili Ekopark, kde si žiaci mohli prehĺbiť svoje vedomosti o živočíchoch a raslinách. Videli a spoznali sme viaceré zvieratá, o ktorých nám pani sprievodkyňa porozprávala rôzne zaujímavosti. Žiaci jej výklad taktiež doplnili svojimi skúsenosťami a postrehmi. Potom si žiaci zasúťažili a ich úlohou bolo nájsť v Ekoparku rôzne prírodniny. Takýmto spôsobom mali zužitkovať svoje vedomosti z biológie. Pani sprievodkyňa žiakov pochválila, že boli veľmi šikovnou skupinou súťažiacich a podarilo sa im všetkým splniť súťažnú úlohu .Poobede sme navštívili veľké interiérové ihrisko, kde si žiaci mohli do sýtosti vyskúšať rôzne atrakcie, či už skákacie, šmýkacie alebo preliezacie. Bol to príjemne strávený čas, počas ktorého sme aj takýmto spôsobom pracovali na budovaní triedneho kolektívu.

            Mgr. M. Sivčová, Mgr. K. Zuščiková

          • Školský výlet – kaštieľ Betliar a Gombasecká jaskyňa

          • Dňa 21. mája sa žiaci 5.B, 6.A, 6.B a 7.A vybrali spoznávať krásy gemerského regiónu.

            Kaštieľ Betliar zaujal žiakov už na prvý pohľad, no najväčší dojem v nich zanechala prehliadka jeho interiéru. Rod Andrássyovcov bol známy svojou vášňou pre cestovanie a poľovníctvo, čo sa dodnes odráža v bohatých zbierkach. V loveckých miestnostiach žiaci obdivovali množstvo trofejí z rôznych kútov sveta – od parohov európskej zveri až po impozantnú lebku afrického slona, ktorá patrí medzi najvzácnejšie exponáty. Atmosféru kaštieľa dotvárali aj exotické predmety, zbrane a cestovateľské suveníry, ktoré si Andrássyovci privážali zo svojich ciest.

            Po návšteve kaštieľa sme sa presunuli do Gombaseckej jaskyne, ktorá je často označovaná ako rozprávková. Už pri vstupe nás privítala príjemná jaskynná klíma a ticho, ktoré pôsobilo takmer magicky. Jaskyňa je známa svojimi mimoriadne tenkými brčkami a kvapľovými útvarmi, ktoré pri troche fantázie pripomínajú rozprávkové postavičky, vežičky či zamrznuté kvety.

            Jedným z najväčších zážitkov bola chvíľa, keď pani sprievodkyňa požiadala žiakov, aby sa nehýbali a zhasla všetky svetlá. V jaskyni nastala absolútna tma – taká, akú človek nezažije nikde inde. Deti si tak mohli na pár sekúnd vyskúšať, aké je to byť v priestore bez jediného lúča svetla, čo v nich zanechalo silný dojem. Pani sprievodkyňa im ukázala aj brčko, ku ktorému sa viaže legenda o splnení tajných prianí. Žiaci si pri ňom potichu zaželali svoje malé sny a s nadšením pokračovali v prehliadke.

            Výlet bol pre všetkých príjemným spestrením školského roka. Žiaci si odniesli nové poznatky, zážitky a spoločné chvíle, ktoré posilnili triedne kolektívy. Veríme, že podobné výlety budú pokračovať aj v ďalších ročníkoch a žiaci budú mať možnosť spoznávať ďalšie krásne miesta Slovenska.

            Mgr. Iveta Gočová-Benková, Mgr. Eva Kvočáková, Mgr. Oľga Kochanová, Mgr. Jana Kapecová

          • Noc v škole 2026

          • Mali sme za sebou výnimočnú noc v škole, na ktorú budeme ešte dlho spomínať. Aj keď nám počasie veľmi neprialo, nenechali sme si tým pokaziť náladu. Obliekli sme sa teplejšie a vybrali sme sa na krátku prechádzku, počas ktorej sme si zaspievali a možno sme tým trochu „zobudili“ aj naše okolie. Po návrate nás čakala zaslúžená odmena v podobe výbornej pizze, na ktorej sme si všetci pochutili. Posilnení a plní energie sme sa pustili do hlavného bodu programu, a to nočnej hry. Tá bola plná napätia, zábavy a rôznych prekvapení. Žiaci museli plniť zaujímavé úlohy, ktoré preverili ich šikovnosť, odvahu aj tímovú spoluprácu. Po splnení všetkých výziev sa napokon podarilo otvoriť tajomnú truhlicu, v ktorej sa ukrýval poklad malá sladká odmena pre všetkých účastníkov. Radosť bola veľká a úsmevy na tvárach hovorili za všetko. Noc ubehla veľmi rýchlo a ani sme sa nenazdali, už bolo ráno. Deň sme začali chutnými pizza rožkami, ktoré nás príjemne naladili na cestu domov. Táto noc bola plná zážitkov, smiechu a spoločných chvíľ, na ktoré budeme ešte dlho spomínať. Už teraz sa tešíme na ďalšiu noc v škole!

            Vychovávateľky ŠKD

          • MAJÁLES - Open air 2026

          • Majáles 2026 – popoludnie plné úsmevov, hudby a vďaky

            Dňa 22. mája 2026 o 16.00 hodine sa areál našej školy naplnil smiechom detí, vrúcnymi stretnutiami rodín a radostnou atmosférou. Konal sa už 11. ročník školského Majálesu, podujatia, ktoré každoročne spája školu, rodiny i priateľov a zároveň vzdáva úctu tým najvzácnejším – našim mamám.

               Slávnostné popoludnie otvoril pán riaditeľ, ktorý srdečne privítal všetkých prítomných rodičov, deti, pedagógov i hostí. Po milých slovách nasledoval symbolický okamih – prestrihnutie pásky, ktorým oficiálne otvoril brány 11. ročníka Majálesu.

               Ako prvé vystúpili najmenšie hviezdičky – detičky z materskej školy. S detskou bezprostrednosťou, úsmevmi a úprimnou radosťou rozžiarili tváre všetkých divákov. Ich vystúpenie bolo nežným pripomenutím toho, akú krásu v sebe ukrýva detský svet.

               Následne na pódiu vystúpila hudobná skupina KESELICA zo ZUŠ Kessel, ktorá prijala naše pozvanie a predstavila návštevníkom niekoľko autorských piesní zo svojho repertoáru. Melódie a slová ich skladieb sa niesli školským areálom a vytvorili príjemnú a uvoľnenú atmosféru. Ich vystúpenie vnieslo do majálesového popoludnia radosť, energiu a jedinečné hudobné čaro, ktoré si získalo pozornosť malých aj veľkých poslucháčov.

               Krásnym umeleckým zážitkom bolo aj vystúpenie žiačok 6. ročníka pod vedením pani učiteľky Mgr. Kochanovej. Dievčatá predviedli pieseň SABI, s ktorou získali v súťaži nádherné 3. miesto. Spev doplnili tancom a svojím vystúpením dokázali, že talent, usilovnosť a radosť z umenia dokážu osloviť každého diváka.

               Jedným z najdojímavejších momentov celého podujatia bolo rozdávanie karafiátov. Každé dieťa s láskou podarovalo svojej mamičke kvet ako poďakovanie za starostlivosť, obetavosť a nekonečnú lásku. V mnohých očiach sa zaleskli slzy dojatia a v tej chvíli bolo cítiť, že Deň matiek nie je len sviatkom v kalendári, ale predovšetkým oslavou tých, ktoré stoja pri nás každý deň.

               Po kultúrnom programe sa školský areál premenil na veľké športovisko. Deti si na stanovišti Informácie prevzali štartovacie lístky a s nadšením sa pustili do plnenia jednotlivých disciplín. Čakala ich florbalová streľba na presnosť, hod na plechovky, basketbalové hody, hod čižmou či streľba zo vzduchovky. Každé stanovište preverilo ich šikovnosť, presnosť, odvahu i športového ducha. Po spočítaní bodov nasledovalo slávnostné oceňovanie najúspešnejších súťažiacich.

               Nechýbal ani futbalový turnaj, v ktorom si mladí futbalisti zmerali svoje sily. Na ihrisku nechýbalo odhodlanie, bojovnosť ani radosť z hry. Každý gól sprevádzal potlesk a povzbudzovanie divákov. Po skončení turnaja boli ocenení najúspešnejší hráči a družstvá.

               Veľké očakávanie sprevádzalo aj tombolu. Mnohí odchádzali domov s krásnymi cenami, ktoré venovali naši štedrí sponzori. Úprimné poďakovanie patrí pánovi Sorokovi, pani Sisákovej, spoločnosti Colle Gelato & Caffé za darovaný poukaz v hodnote 25 eur, ako aj všetkým ďalším sponzorom, ktorí svojou podporou prispeli k úspechu podujatia.

              Majáles 2026 bol viac než len školskou akciou. Bol stretnutím ľudí, ktorí tvoria jednu veľkú školskú rodinu. Bol oslavou detskej radosti, priateľstva, talentu, športu a predovšetkým lásky k našim mamám.

               Zo srdca ďakujeme všetkým, ktorí sa podieľali na príprave a organizácii tohto krásneho popoludnia. Vďaka vám vznikli spomienky, ktoré budú ešte dlho hriať pri srdci.           Mgr. Jana Šoltésová

            Majáles Open air 2026

          • DUŠEVNÉ ZDRAVIE nie je samozrejmosť, ale niečo, o čo sa učíme starať každý deň

          • Minulý týždeň  od 4. mája do 8. mája 2026 bol príležitosťou zastaviť sa a zamyslieť nad tým, ako sa skutočne máme. Povzbudzovali sme všetkých žiakov, aby si našli chvíľu pre seba, porozprávali sa s niekým, komu dôverujú a nebáli sa požiadať o podporu. Spoločne môžeme vytvárať školu, kde sa každý cíti bezpečne a prijato.

            Odporúčané najjednoduchšie techniky na zlepšenie nálady a na zvládanie stresu pre žiakov sú: čítanie knihy, zatelefonovanie kamarátovi či kamarátke, počúvanie hudby, prechádzanie sa v prírode, meditovanie, krátky „šlofík“ popoludní, písanie denníka či jógové a dýchanie cvičenia, vyvážená strava, pravidelný pohyb a mnohé iné.

            Tvoje mentálne zdravie je dôležité...  „Nezabúdaj NA SEBA!“

            1. Príjmi sa taký, aký si. -  Si jedinečný...
            2. Hovor o pozitívnych aj negatívnych veciach. Na nič nie si sám! – Tvoje hodnoty
            3. Pokús sa o niečo tvorivé! -Maľuj, ilustruj, peč cookies, skladaj básničky...
            4. Stretávaj sa s priateľmi! – Dôvera a zdieľanie starostí a radostí sa násobí...
            5. Ži aktívne! – Cvič, tancuj, skáč, háčkuj...
            6. Vzdelávaj sa! – Využívaj čas na samovzdelávanie, čítaj aj knihy, ktoré majú hĺbku.
            7. Neboj sa požiadať o pomoc. Sme tu pre teba „učitelia a podporný tím na našej škole“
            8. Dopraj si oddych! – Čiluj....Vnímaj maličkosti...Užívaj si okamih
            9. Snívaj! – Aj tajné sny  sa môžu raz splniť...
            10. Zdolávaj prekážky...- Veríme Ti! Zvládneš to!

             

            Pomôcť  v našej škole Vám môže:         ŠKOLSKÝ  PODPORNÝ TÍM

             

            Školský psychológ: Mgr. Miroslava Jurčová

            Školský špeciálny pedagóg: Mgr. Veronika Kriššová

            Školský logopéd: Mgr. Lenka Gajdošová

            Supervízor pre prvý stupeň: Mgr. Iveta Ondečková

            Supervízor pre druhý stupeň a výchovný poradca: Mgr. Jana Lenártová 

             

                                                                            

          • Okresná súťaž - Slávik Slovenska

          • Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do speváckej súťaže Slávik Slovenska, v ktorej prezentovali svoje spevácke schopnosti a lásku k slovenským ľudovým piesňam. Okresné kolo tejto súťaže jej 34.ročník, sa konal dňa 12.5.2026 v koncertnej sále ZUŠ Michala Vileca.  Zúčastnilo sa na ňom 37 súťažiacich zo 17 škôl z okresu Bardejov, v troch súťažných kategóriách. Svojím spevom dokázali preniesť krásu a hĺbku ľudovej  piesne  do sŕdc poslucháčov.
            Našu školu reprezentovali žiačky: I. kategória : Patrícia Jozefjáková z 3.A a II.kategória: Sára Storinská zo 6.A.
            Obidve súťažiace predviedli pekný výkon, pričom porota hodnotila nielen spevácke schopnosti, ale aj výber piesní, rytmické cítenie a celkový umelecký prejav. Dievčatá vystupovali s veľkou odvahou a sebavedomím, za čo si vyslúžili potlesk publika i uznanie poroty.
            Patrícii a Sáre ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy a za šírenie krásy slovenského folklóru.

            Mgr. Iveta Ondečková 

          • Týždeň duševného zdravia v 8. ročníku: Budujeme vzťahy, vďačnosť a tímového ducha

          •      Minulý týždeň (4. – 8. 5. 2026) sa naša škola zahalila do tém, ktoré sú pre nás všetkých nesmierne dôležité. V rámci Týždňa duševného zdravia sme sa so žiakmi VIII.A triedy venovali aktivitám zameraným na pohodu, vzájomný rešpekt a spoluprácu.                                                                                                                                  1. Čo je v našich vzťahoch „zdravé“? Našu cestu sme začali diskusiou o hraniciach. Na konkrétnych príkladoch sme sa učili rozlišovať medzi zdravým a nezdravým správaním vo vzťahoch. Žiaci otvorene pomenovávali, čo do priateľstva patrí (dôvera, podpora, rešpekt) a čo ho naopak ničí. Cieľom bolo uvedomiť si, že duševné zdravie úzko súvisí s tým, akými ľuďmi sa obklopujeme a ako sa k nim správame my sami.              2. Pošta vďačnosti: Sila malého lístka. Táto aktivita nás preniesla k téme vďačnosti, ktorá je známym „liekom“ na stres. Žiaci v skupinkách tvorili pohľadnice vďačnosti: Škola a trieda – za čo sme vďační v našom kolektíve (odpovede boli napr. – za moderné priestory, za spolužiakov, za dobrých učiteľov, za dobré vzdelávanie, za tablety, za nové monitory a počítače. Domov a okolie – čo si vážime vo svojom súkromí (odpovede boli napr. – za rodinu, za ich starostlivosť, za jedlo, za mamine varenie, za kamarátov, za slobodu, za kľud a pokoj). Konkrétna osoba – osobné poďakovanie niekomu blízkemu. Zážitok – za akú udalosť sú vďační. Prvé dve pohľadnice sme si hrdo vystavili v triede, aby nám pripomínali to dobré, čo okolo seba máme. Žiakov som povzbudila, aby sa nebáli hovoriť ocenenia nahlas – slovné „ďakujem“ alebo pochvala dokážu niekomu úplne zmeniť deň.                                                                                                                                                              3.Marshmallow challenge: Cukrík na vrchole pyramídy. Záver patril akcii a kreativite. Známa výzva „Marshmallow challenge“ preverovala tímovú spoluprácu. Skupinky mali k dispozícii len špagety, lepiacu pásku, špagát a jeden penový cukrík. Úloha znela: Postaviť čo najvyššiu samostatne stojacu vežu s cukríkom na vrchole. Bolo fascinujúce sledovať, ako si žiaci museli efektívne rozdeliť úlohy, aktívne počúvať nápady ostatných, rýchlo reagovať na chyby, keď sa konštrukcia začala rúcať. „Nezáleží len na výške veže, ale na tom, aké pevné základy postavíme ako tím“. V záverečnej reflexii sme spoločne zhodnotili, že schopnosť komunikovať a podeliť sa o nápad je rovnako dôležitá v škole pri projektoch, ako aj v bežnom živote.                   Tento týždeň nám pripomenul, že škola nie je len o známkach, ale najmä o ľuďoch, ktorí ju tvoria. Verím, že si žiaci odniesli aspoň malý kúsok pohody aj do ďalších dní!

                                                                                      Mgr. Jana Lenártová, triedna učiteľka

          • Hymna Sabi

          • Aj tento rok sa naša škola zapojila do súťaže v hudobnej tvorbe a interpretácii - HYMNA SABI. Mgr.Kochanová zložila pieseň spolu s textom. Následne so žiačkami 2. stupňa pieseň nacvičili a nahrali v štúdiu v spolupráci s Mgr. Lenártovou. Hotovú pieseň-hymnu, sme zaslali usporiadateľovi súťaže a už v týchto dňoch sme sa dozvedeli, že sme v prvej naj pätici ocenených - teda na 3.mieste! Našu hymnu si môžete vypočuť v odkaze, ktorý prikladáme. Rovnako ako aj našich konkurentov.

            Ďakujeme všetkým,ktorí sa zúčastnili na tvorbe tohto malého - veľkého diela.

            Odkaz: https://sutaz.milkagro.sk/sk/kategorie/kategoria-f/f2-zakladne-a-stredne-skoly

            Mgr. Oľga Kochanová

          • Jubilejný 50. ročník výstupu na Stebnícku Maguru: Naši žiaci v plnom nasadení!

          • V nedeľu, 10. mája 2026, sa naša základná škola pridala k stovkám nadšencov, aby spoločne oslávila okrúhle výročie jednej z najobľúbenejších turistických akcií v našom regióne. Skupina odvážnych žiakov a učiteľov sa vybrala pokoriť dominantu nášho okolia – Stebnícku Maguru vysokú okolo 900 m n.m. ležiacu v pohorí Busov.

            Cesta za výhľadmi: Naša trasa začala v malebnom prostredí Bardejovských Kúpeľov. Odštartovali sme po červenej turistickej značke, ktorá nás viedla jarnou prírodou. Prvú zastávku sme mali na sedle Čerešňa, kde sme načerpali sily a dopriali si krátky relax. Celá trasa merala približne 5 kilometrov. Naši žiaci predviedli skvelú kondíciu a s úsmevom na tvári zvládli každý výškový meter.

            Po príchode na Maguru nás čakala pravá slávnostná atmosféra. Program bol bohatý a pripomenul polstoročnú tradíciu tohto podujatia. Každý turista sa po výstupe zapísal do pamätnej knihy. Významní a dlhoroční turisti boli odmenení pamätným listom a odznakom za ich prínos k rozvoju turistiky. Medzi ocenenými boli aj vedúci turistického oddielu pri našej základnej škole – MUDr. Jozef Chovanec ml. a jeho otec MUDr. Jozef Chovanec st., ktorým ďakujeme za ich dlhoročnú záslužnú prácu. Nechýbal ani kultúrny program. Vrchol hory ožil stánkami s voňavým guľášom a občerstvením.

            My sme si tento deň vychutnali po svojom. Vytiahli sme zásoby a spoločne sme si poopekali špekáčiky a slaninku. Najväčším lákadlom však bola novopostavená vyhliadková veža. Vďaka nádhernému počasiu, ktoré bolo doslova „ako na objednávku“, sa nám z veže naskytol dychberúci panoramatický výhľad na okolité kopce a naše krásne mesto Bardejov.

            Posilnení nielen jedlom, ale najmä pozitívnou energiou, sme sa rovnakou trasou vrátili späť do Kúpeľov. Domov sme si odniesli fantastické pocity z výborne stráveného dňa v prírode, utužené kamarátstva a hrdosť, že sme boli súčasťou tejto historickej udalosti.

                                                        Mgr. Jana Lenártová

          • Škola inak- 2.časť

          • V týždni od 13.4.- 17.4.2026 mali žiaci 2.stupňa netradičné formy vyučovania jednotlivých predmetov. Tento projekt sme  nazvali  Škola inak.

            Žiaci všetkých ročníkov absolvovali zaujimavé vyučovanie prevažne v teréne. O tom ako prebiehalo vyučovanie, čo preberali,  čo robili a kde boli sa dozviete z príspevkov učiteľov za jednotlivé predmety.

             

            Geografia- Mgr.Jana Lenártová,  Občianska náuka- Mgr. Viera Deďová, Telesná a športová výchova-  Mgr. Soušek

            Po stopách vojnových/vojenských cintorínov

            V rámci netradičného vyučovania sa žiaci 7. a 8. ročníka zúčastnili exkurzie po stopách vojnových cintorínov 1. svetovej vojny. Exkurzia bola prepojením viacerých predmetov a jej cieľom bolo priblížiť žiakom historické udalosti priamo v teréne.

            Pred samotnou cestou boli žiaci prostredníctvom prezentácie uvedení do problematiky. Oboznámili sa so základnými informáciami o vzniku, priebehu a ukončení 1. svetovej vojny i o tom, že naše územie bolo súčasťou Rakúsko-Uhorska, ktoré bojovalo na strane Trojspolku spolu s Nemeckom proti Dohode (Francúzsko, Veľká Británia, Rusko). Línia frontu v Karpatoch sa tiahla od Bardejova po Sninu a od novembra 1914 do mája 1915 v tomto regióne prebiehali ťažké a krvavé boje. Žiaci sa dozvedeli aj to, že pôvodná snaha o bleskovú vojnu sa postupne zmenila na dlhú zákopovú vojnu, pričom konflikt sa skončil v r. 1918 porážkou Nemecka. Bojové operácie na území dnešného Slovenska si vyžiadali životy viac ako 50 000 vojakov rakúsko-uhorskej, ruskej a nemeckej armády. Ďalších približne 250 000 vojakov bolo na našom ranených alebo zajatých.

            Téma exkurzie bola prepojená aj s cestovným ruchom, konkrétne s pojmom „dark tourism“ (temné cestovanie), ktorý zahŕňa návštevu miest spojených s tragickými historickými udalosťami. Hlavnou myšlienkou bolo pripomenúť, že vojna zanecháva smutné, no dôležité stopy, na ktoré by sme nemali zabúdať.

            Žiaci sa následne oboznámili s tým, kde sa v našom okrese nachádzajú vojnové cintoríny, zároveň boli informovaní o plánovanej trase exkurzie. Trasa viedla severnou a severovýchodnou časťou okresu cez obce Zborov, Smilno, Mikulášová, Nižná Polianka, Vyšná Polianka, Becherov, Chmeľová a Stebník. Zaujímavá bola expozícia v priestoroch obecného úradu v Nižnej Polianke. Je zameraná na opis priebehu bojov o vrch Kaštielik v r. 1915. Súčasťou expozície sú repliky dobových uniforiem, výstroja a výzbroje, tiež originálne artefakty z obdobia 1. svetovej vojny, ktoré venovali obyvatelia obce a okolia. Na vojnovom cintoríne Stebník nás privítal starosta obce, ktorý okrem informácií o pochovaných vojakoch zdôraznil, že toto pietne miesto je národnou kultúrnou pamiatkou. V centre obce Zborov sme sa zastavili pri pamätníku, ktorý je venovaný Českej družine, vojenskej jednotke českých a slovenských dobrovoľníkov. Pri tomto, ako aj na iných miestach sme vždy zapálili sviečku. Aj v obci Becherov nás čakal pán starosta, ktorý porozprával žiakom o bojoch, ktoré prebiehali v okolí a na hranici s Poľskom. Vojnový cintorín je súčasťou gréckokatolíckeho civilného cintorína v obci a je tiež národnou kultúrnou pamiatkou. Pri cintoríne je mohutný biely Pamätník slovinským vojakom, ktorí bojovali na bojisku v Karpatoch. Poslednou zastávkou a zároveň turistickou trasou bolo zdolanie trochu náročnejšej cesty k vojnovému cintorínu Becherov – Konieczna v blízkosti poľskej hranice.

            Počas cesty autobusom mali žiaci k dispozícii mapu s vyznačenými obcami a komunikáciami, do ktorej si postupne zakresľovali cyklistickú trasu. Tú môžu v budúcnosti využiť aj vo voľnom čase a absolvovať ju individuálne alebo s rodinou.

            Exkurzia bola pre žiakov silným zážitkom, ktorý im umožnil lepšie pochopiť historické udalosti, ich regionálne súvislosti a význam uchovávania pamäti miest, ktoré sú tichými svedkami minulosti.                        

            Geografia- Mgr. Jana Lenártová 

            Meteorologická stanica na jeden deň- 5.ročník

            Na hodinách geografie si piataci vyskúšali netradičné blokové vyučovanie na tému Atmosféra – pozorovanie počasia, ktoré trvalo tri vyučovacie hodiny. Cieľom hodiny bolo prepojiť teóriu s praxou a umožniť žiakom vžiť sa do úlohy malých meteorológov.

            V prvej časti hodiny sa žiaci pomocou prezentácie oboznámili so základnými pojmami o počasí. Spoločne sme si vysvetlili, čo je počasie a aké činitele ho ovplyvňujú – teplotu vzduchu, smer a rýchlosť vetra, druhy a množstvo zrážok, ako aj pozorovanie a určovanie druhov oblakov (stratus, cirrus, nimbus, cumulus). Na záver prezentácie sa žiaci dozvedeli, že si vytvoria vlastnú jednoduchú meteorologickú stanicu.

            V praktickej časti žiaci pracovali samostatne alebo vo dvojiciach. Vyrobili si jednoduchý zrážkomer z plastovej fľaševeternú ružicu, pomocou ktorej zisťovali smer vetra. Následne sme sa presunuli na školský dvor, kde žiaci s pracovnými listami pozorovali aktuálne počasie. Zapisovali si momentálnu teplotu a porovnávali ju s rannou teplotou, určovali druh oblakov, zakresľovali oblohu, hodnotili silu vetra, pomocou veternice zisťovali jeho smer a sledovali výskyt a množstvo zrážok.

            Na záver hodiny mali žiaci za úlohu vytvoriť vlastnú predpoveď počasia, podobne ako ju poznáme z televíznych správ. Aktivita bola pre žiakov veľmi zaujímavá, zábavná a zároveň poučná, keďže si mohli vyskúšať pozorovanie počasia priamo v teréne a aktívne využiť získané vedomosti v praxi.                                                        

            Dejepis- Mgr. Nataša Simková

            Aj v tomto školskom roku v rámci projektového vyučovania - „Škola inak“ žiaci našej školy  viac vedomosti mohli nadobudnúť aj mimo svojej triedy.

               V predmete DEJEPIS žiaci V.A a VI.A navštívili bývalú mestskú radnicu, nachádzajúcu sa v strede hlavného námestia, ktorá patrí medzi najvzácnejšie pamiatky nášho mesta. Oboznámili sa s expozíciou pod názvom „Bardejov – slobodné kráľovské mesto”. Po prehliadke mali žiaci samostatné aktivity podľa ročníkov na námestí, ktoré veľmi úspešne zvládli.

               Žiaci VII.A a VII.B v rámci obhliadky, za pomoci výkladu vyučujúcej, sa dozvedeli o hradobnom opevnení nášho mesta - budované od 14. storočia, ktoré je najzachovalejším a najkompletnejším stredovekým pevnostným systémom na Slovensku. Ten zahŕňa kamenné hradby, brány, parkanovú líniu, vodnú priekopu a niekoľko mohutných bášt (z pôvodných 23 bášt sa zachovalo 12). Dozvedeli sa, že  opevnenie je kľúčovou súčasťou mestskej pamiatkovej rezervácie UNESCO, čo podčiarkuje jeho európsky historický význam.

               Žiaci VIII.A navštívili Expozíciu ikon v Bardejove, v ktorom sa nachádza špecializovaná expozícia ikonopisných pamiatok východného obradu na Slovensku. Sú tu vystavené ikony - maľby na dreve od 16. do polovice 19. storočia. K ďalším exponátom, ktoré si žiaci mohli pozrieť patrili ikony na plátne s tematikou Posledného súdu. Veľmi sa im páčili makety drevených kostolíkov, ktoré sú vyrobené v mierke 1:50. Mali možnosť nazrieť do vnútra jedného kostolíka, ktorý mal 1.5 m a dal sa rozobrať.

                 Žiakom sa veľmi páčili aj takto strávené hodiny s históriou.                                                                                                                  

            Matematika a informatika- Mgr. Sivčová

            5.ročník

            V pondelok 13.4.2026 mali žiaci 5. ročníka projektové vyučovanie, v ktorom bola prepojená matematika, informatika a profesie z reálneho života. Pani učiteľka žiakom predstavila prácu projektanta a dizajnéra a aspoň v krátkosti uviedla aj rozdiel medzi nimi. Obe tieto profesie vo svojej práci využívajú aj matematiku, aj informatiku.

            Žiaci sa potom sami zahrali na dizajnérov a pomocou dizajnérskeho nástroja vhodného aj pre začiatočníkov si vyskúšali vytvárať vlastné 2D, dokonca i 3D návrhy miestností, či domov. Takisto mali možnosť vybrať a prispôsobiť nábytok, či dokonca dekorácie. Žiaci boli naozaj kreatívni a vytvorili zaujímavé návrhy a projekty.

            Slovenský jazyk a literatúra- Mgr.Juliana Vašičkaninová

            Dňa 14. 4. 2026 žiaci 7. B riešili v centre mesta Záhadu zmiznutých čitateľov.  Riešili úlohy, navštívili knižnicu, kníhkupectvo, pýtali sa ľudí. Na základe ich výpovedí a vlastných skúseností zisťovali príčinu, prečo mladí ľudia v dnešnej dobe nečítajú knihy . Mali rozhodnúť, či je hlavným vinníkom mobil, sociálne siete, škola, žiak alebo lenivosť.

            Dňa 15. 4. 2026 žiaci 6.A čítali knihu podľa vlastného výberu. Úlohou žiaka nebolo iba knihu prečítať, ale aj predstaviť, zhodnotiť a povedať, či by túto knihu odporúčal aj svojim spolužiakom.  V rámci diskusie mohli ostatní žiaci následne spolužiakovi klásť otázky, vďaka ktorým sa dozvedeli ďalšie informácie o danej knihe.  Doma potom vytvárali obrazovú a písomnú prezentáciu knihy.  Aby bolo čítanie kníh nielen povinnosťou, ale aj príjemným zážitkom, čítali žiaci knihu v upravenej triede a čas prestávky bol spríjemnený malým občerstvením.

            Žiaci 5. ročníka absolvovali 17. 4. 2026 prehliadku historickej radnice a centra mesta, počas ktorej sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií o meste, spoznali povesti o Bardejove. Dozvedeli sa o Jurajovi Winterovi a pamätníku, ktorý mu dala postaviť jeho manželka, ako aj o dievčine Barbore, ktorá blúdi v noci mestom a hľadá svoje stratené šaty. Úlohou žiakov bolo následne podľa opisu nájsť daný pamätník a zistiť, čo je na ňom napísané.  Ďalšou ich úlohou bolo opísať, ako si predstavujú Barboru a grófa Drégelyho.

            Matematika + informatika- Mgr. Katarína Zuščíková

            Navrhni svoj mini park

            Žiaci 6. ročníka sa počas „Školy inak“ v predmete matematika učili formou projektového a problémovo orientovaného vyučovania. Žiaci pracovali v skupinách po 2 – 3, pričom cieľom bolo aplikovať matematické poznatky o výpočte obsahu rovinných útvarov do praktickej, reálnej situácie. V teréne – detskom parku – odmeriavali rozmery jednotlivých objektov, počítali ich plochu a výpočty zaznamenávali do tabuľky. Následne z plánu v mierke 1:100 vypočítavali plochu, ktorá je potrebná na objekty vo vopred navrhnutom parku a v závere navrhli svoj vlastný „mini park“ v mierke 1:100 na štvorčekovom papieri. Žiaci aktívne pracovali s pomôckami pri kreslení plánov a pri meraní. Praktická činnosť podporila rozvoj jemnej motoriky a presnosti, práca na projekte bola pre nich motivujúca. Väčšina skupín pracovala efektívne, žiaci si rozdelili úlohy a navzájom sa podporovali.

            Digitálny detektív v meste Bardejov - 16. 4. 2026

            Žiaci 8. ročníka si počas hodín informatiky nainštalovali do svojich mobilov aplikáciu Relive, ktorú využili počas aktivity v meste. Po spustení aplikácie mali za úlohu nájsť objekty v meste, ktoré boli zašifrované v hádankách. Objekty sfotili a trasa s fotografiami sa im zaznamenávala do aplikácie Relive. Po príchode do školy si v aplikácii vytvorili video, do ktorého vložili 3 vybrané fotografie.

            V druhej aktivite sa žiaci v škole premenili na architektov a dizajnérov obytných priestorov. V aplikácii 5D Planner navrhovali svoj vysnený dom. Táto úloha žiakov veľmi zaujala, práca s plánovačom ich veľmi bavila, rozvíjala ich tvorivosť a predstavivosť. Zároveň využili aj svoje poznatky a vedomosti z matematiky, keďže pracovali s plochou a priestorom.

            xkurzia firmy Takoy- 17.4.2026

            Žiaci 6. ročníka sa zúčastnili exkurzie vo firme Takoy, ktorá sa zaoberá potlačou a predajom látok. Ráno nás pani majiteľka previedla výrobou na Štefánikovej ulici a vysvetlila deťom ako sa robí potlač látok. Následne sme sa presunuli na Dukliansku ulicu, kde nás veľmi ústretoví a milí majitelia firmy Takoy – manželia Gogoloví - previedli aj  e-shopom. Porozprávali deťom o začiatkoch ich firmy v skromných podmienkach a ako sa im darilo až po dnešnú dobu, keď majú cca 50 zamestnancov, vysvetlili deťom ako funguje ich e-shop, previedli nás celým procesom, zdôraznili aká dôležitá je presnosť merania a strihania látok a deti si odniesli aj zopár užitočných rád do úspešného života. Napríklad, že z každej chyby, ktorú spravíme je potrebné sa poučiť. Deti rozprávanie a prehliadka veľmi zaujali a dostali aj darček na meranie na hodinách matematiky - vysúvací meter 😉

            Dejepis- Mgr. Simková, Mgr. Deďová

            9.ročník

            Žiaci IX.A v rámci tematického celku II. sv. vojna navštívili Židovské suburbium  v Bardejove. Dodnes sa zachoval rozsiahly komplex stavieb, ktorý pozostáva zo Starej synagógy, domu zhromaždenia, expanznej veže, rituálneho kúpeľa a kotolne. Od prelomu 18. a 19. storočia bolo centrom života silne nábožensky založenej komunity. Žiaci sa dozvedeli o živote a osude židovského obyvateľstva  v Bardejove počas II. sv. vojny a o násilných deportáciách do Osvienčimu. Komplex je súčasťou Pamiatkovej rezervácie mesta a je zapísaný do Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO

            Školy inak Občianska náuka- Mgr.Viera Deďová

            Počas školského roka sa žiaci 6.ročníka na viacerých  hodinách  občianskej náuky oboznamovali s históriou nášho krásneho mesta a s významnými osobnosťami mesta. Vytvorili si aj vlastný bedeker. A to čo sa teoreticky naučili si počas Školy inak pozreli aj v skutočnosti. Každú z pamiatok reálne navštívili počas prechádzky  historickým jadrom mesta. 

            Okrem toho sme na hodinách preberali aj úlohu a fungovanie  samosprávy mesta. A o tom ako to naozaj vyzerá na Mestskom úrade si pozreli na exkurzii. Vo štvrtok  nás na Mestskom úrade v Bardejove prijal a sprevádzal p.Štefan Hij, vedúci oddelenia kultúry, ktorý žiakom vysvetlil fungovanie a úlohy Mestského úradu a primátora mesta. Žiaci si pozreli všetky priestory MÚ – zasadačku mestského zastupiteľstva,  obradnú sieň, rokovaciu miestnosť, no aj kanceláriu primátora mesta. Žiaci mali možnosť osobne sa stretnúť  aj s primátorom mesta Bardejov,  MUDr. Borisom Hanuščákom, ktorý im porozprával o svojej práci a ďalších plánoch v meste . Žiaci mu mohli položiť akékoľvek otázky  a dokonca si posedieť aj v primátorskom kresle.  Myslím, že to bol pre nich nezabudnuteľný zážitok.