Imatrikulácia prvákov
Bubnovačka - Aby detský hlas bolo lepšie počuť
Bubnovačka - Aby detský hlas bolo lepšie počuť- 19.november
V utorok 19.novembra sa na našej skole uskutoční už 11.ročník celoslovenskej akcie-"Bubnovačka".
V hlasnom rytme bubnov a iných nástrojov zaznie Slovenskom a Českom myšlienka podujatia „Aby bolo deti lepšie počuť“, ktoré už po jedenástykrát upozorní na dôležitosť ochrany detí pred násilím a pripomenie potrebu včasnej prevencie v spoločnosti.
19.november je svetový deň prevencie týrania a zneužívania detí. S násilím sa dokážeme vysporiadať len vtedy, ak ho nebudeme prehliadať. Toto podujatie symbolicky poukazuje na dôležitosť ochrany detí pred násilím a podporuje tému prevencie v spoločnosti.
Žiaci nech si donesú nejaké náradie na bubnovanie- napr. prázdne plastové fľaše, varešky, prikrývky na hrnce, ale aj malé hudobné nástroje- činely, hrkálky, tamburína, bubny, triangle a na 3.vyučovacej hodine - o 10,00 hod. sa všetci spolu /ZŠ a MŠ/ pripojíme k tejto akcii.
Akustická ekológia - workshop
Nezvyčajným zážitkom spojeným s poznávaním zvukov bol dňa 13.novembra workshop s názvom Akustická ekológia. Navštívili ho žiaci 2.A triedy v kultúrno - komunitnom centre Bašta s lektormi Eva Vozarova a František Király, na tému Príbehy zvukov pre žiakov. Workshop bol zameraný na hudobnú kreativitu spojenú s rozvojom citlivosti zvukov okolo nás. Žiaci sa zapájali do aktivít a zisťovali, aké zvuky počujú, aké zvuky sa im páčia, dokonca si zvuky aj nakreslili.
Dozvedeli sa, že aj ticho je vnímané podobne ako bežné zvuky. Deti si uvedomili, že ostať v tichu prináša upokojenie a relax.
Workshop bol výbornou príležitosťou pre deti jednoducho spoznať zvukové prostredie, v ktorom žijú, porozumieť mu, nazbierať z neho zvukový materiál a objaviť nové veci.
Mgr. Iveta Ondečková
8
Deň dobrosrdečnosti
Pri príležitosti medzinárodného Dňa dobrosrdečnosti, ktorý si pripomíname 13.11. a Dňa chudobných, ktorý je 17.11. bude
v pondelok 18.11.2024
na škole prebiehať
predaj levanduľových srdiečok.
Cena jedného srdiečka je minimálne 2 eurá.
Táto charitatívna akcia bude prebiehať v spolupráci s Občianským združením Máják nádeje so sídlom v Košiciach, ktorá sa prioritne venuje pomoci matkám v núdzi. Z vyzbieraných finančných prostriedkov pimáhajú matkam v núdzi s platbou nájomného, liekov, drogérie a podobne, podľa ich potrieb.
Bližie sa o činnosti tejto nadácie môžete dozvedieť na ich stránkach :
https://majak-nadeje.eu/darujme/skoly-kampan-srdiecka-zbierka/
https://majak-nadeje.eu/o-nas/nase-rodiny
Dobrosrdečnosť je to vzácna vlastnosť človeka.
Je to dobro, ktoré vyjadrujeme inému človeku rôznou formou. Dobrosrdečnosť nie je len o nie je len o obdarúvaní. Je to aj o vzťahoch ľudí navzájom, o pomoci o priateľstve. Dobrosrdečnosť podľa odborníkov dokonca predlžuje život, zlepšuje vzťahy a zvyšuje pracovný výkon.
Jeho podstatou je inšpirovať jednotlivcov k väčšej láskavosti a dobrosrdečnosti, prekonať hranice svojej kultúry, rasy, náboženstva a spojiť národy k vytvoreniu lepšieho sveta. Niekedy stačí málo – začať od seba.
Dobrosrdeční ľudia sa radi delia o svoj čas a dajú si námahu, aby sa so svetom podelili aj o svoje emócie. Obetujú svoj spánok a často aj dôležitejšiu prácu len preto, aby učinili iných ľudí šťastnými. Nevedia povedať nie, nič im nezabráni dávať. Dobrosrdečnosť však nie je len o tom, koľko dávame a ako sa cítime. Je to aj o emocionálnej výchove, ktorá nám bola poskytnutá.
Odmena za to, čím sme, nepríde okamžite, pamätajte však, že to, čo dávate, sa vám aj vráti. Každý má svoje vzostupy a pády, nakoniec však všetko dobre dopadne. A každý jeden dobrý čin môže napomôcť svetu k tomu, aby bol lepším miestom.
Informatická súťaž iBobor
Naši žiaci 4. až 7. ročníka sa 6. a 8. 11. 2024 zapojili do medzinárodnej informatickej súťaže iBobor.
Cieľom tejto súťaže je podporiť záujem žiakov o IKT – informačné a komunikačné technológie.
V kategórii Bobrík (4. a 5. ročník) súťažilo 32 774 súťažiacich, úspešných bolo 8 467 (25,83 %).
V kategórii Benjamín (6. a 7. ročník) súťažilo 29 211 súťažiacich, úspešných bolo 7 333 (25,1 %).
Medzi úspešných riešiteľov z našej školy patria:
Kategória Bobrík (4. a 5. ročník)
- Mária Oláhová – 5.A
- Richard Barilík – 5.B
- Silvia Voľanská – 5.B
Kategória Benjamín (6. a 7. ročník)
- Ela Kočerhová – 7.A
- Mykhailo Kovtash – 7.A
- Natália Benková – 7.A
- Maroš Sisák – 7.A
- Nela Balaščáková – 6.A
Všetkým úspešným riešiteľom srdečne blahoželáme.
Október - mesiac úcty k starším
„Úcta k starším je mostom k múdrosti, ktorý spája generácie.“
Október je mesiacom, ktorý nás vyzýva zamyslieť sa nad úctou a vďakou, ktorú dlžíme našim starším. Tento mesiac je oslavou múdrosti, skúseností a hodnoty, ktorú staršia generácia prináša do našich životov.
Starší ľudia sú nositeľmi tradícií a kultúrneho dedičstva, ktorým obohacujú naše spoločenstvá. Ich životné príbehy, rady a láskyplná podpora sú pre nás cenné. Mesiac úcty k starším nám pripomína, že je dôležité nielen im vyjadriť vďaku, ale aj aktívne s nimi komunikovať a zapájať ich do našich životov.
Pamätajme, že úcta k starším by nemala byť len jednorazovou záležitosťou. Je to hodnota, ktorú by sme mali pestovať každý deň. Oslavujme starších nielen v októbri, ale po celý rok, a ukážme im, že ich prínos je pre nás nesmierne dôležitý.
Nezabúdajme, že malý prejav úcty a vďaky dokáže spríjemniť deň a posilniť vzťahy. Venujme našim starším čas, pozornosť a lásku, ktorú si zaslúžia.
Detičky predškolského veku našej MŠ a žiaci prvých ročníkov našej ZŠ boli potešiť svojim kultúrnym vystúpením práve túto vekovú kategóriu v SD Antic.
Divákom (klientom SD) prajeme zdravie, radosť, zmysel pre vďačnosť za každý ďalší začatý nový deň...
p. uč. Babejová
2
Tekvičková párty
Pre naše deti sme v piatok (25.10.2024) usporiadali skvelú dlho očakavánú tekvičkovú párty, ktorá bola plná smiechu, radosti a krásnych kostýmov. Tento deň bol pre deti príležitosťou prísť vo svojich najkreatívnejších maskách, ktoré dodali celej akcii ešte čarovnejšiu atmosféru. Videli sme malé čarodejnice, kúzelníkov, duchov, strašidlá, ale aj veselých zvieracích kamarátov.
Každé dieťa prispelo k pohosteniu a stoly sa prehýbali pod chutnými dobrotami. Sladké aj slané pochúťky spríjemnili celý deň, pričom sa každý mohol podeliť so svojimi obľúbenými maškrtami. Aktivity, ktoré sme si pre nich pripravili ich bavili a s nadšením sa zapájali do každej z nich. Boli to chvíle, kedy sa mohli uvoľniť, prejaviť svoju kreativitu a hlavne sa zabaviť.
Na záver sme tekvičkovú párty zakončili mini diskotékou, kde sa deti mohli vyblázniť na obľúbené skladby. Tancovali, smiali sa a užívali si každý okamih.
Chceme sa všetkým poďakovať za skvelé popoludnie, ktoré sme mohli stráviť spolu.
Vychovávateľky ŠKD
69
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc
pondelok 28. október 2024
„Knižnice sú srdcom vzdelania a kultúry, miestami, kde sa stretávajú myšlienky a nápady.“
„Kniha je najbezpečnejšie miesto na svete, kde môžete utiecť pred realitou.“
21Deň knižníc sa oslavuje každý rok v rôznych krajinách, no vo väčšine z nich je zameraný na povzbudenie ľudí, aby objavili radosť z čítania a význam literatúry. V našich končinách sa tento deň oslavuje s cieľom upozorniť na dôležitosť knižníc ako miest, kde si môžeme rozšíriť obzory a preniknúť do tajomstiev rôznych kultúr.
Tento rok sa konal 20. ročník celoslovenského projektu Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice s témou: Školská knižnica – priestor pre zábavné a aktívne učenie. Žiaci prvého stupňa boli aktérmi besedy o posunkovej reči, ktorá je skvelou príležitosťou na obohatenie našich znalostí o komunikácii a porozumení s komunitou nepočujúcich.
Čítanie je nielen zábava, ale aj cesta k osobnému rastu a rozvoju. V každej knižnici sa dá nájsť viac než len knihy – nájde sa tu aj komunita, ktorá zdieľa spoločnú vášeň pre príbehy.
Každý deň je dobrý na čítanie.
Prajem príjemné chvíle s knihami.
p. uč. Babejová
Exkurzia v zubnej ambulancii
Zúbky, zúbky čisté zrazu mám.
Zúbky zvládam umývať si sám.
Od pondelka až do nedele.
Zúbky nech sú zdravé, veselé!
Žiaci, ktorí chodia na krúžok Bystré hlavičky, dňa 25. októbra navštívili zubnú ambulanciu MUDr.Miroslavy Šamudovskej.
Cieľom exkurzie bolo formou zážitkového poznania odstrániť u detí strach z lekárskeho ošetrenia zúbkov. Po milom príhovore pani doktorky sa deti dozvedeli, čo všetko našim zúbkom prospieva, ale aj škodí. Zvedavé deti si obzreli prostredie zubnej ambulancie a zahrnuli pani doktorku množstvom otázok. Všetko im trpezlivo poukazovala a vysvetlila.
Dentálna hygienička im zas ukázala ako sa majú správne čistiť zúbky. Deti si to na zubnej makete mali možnosť aj vyskúšať. Dozvedeli sa, aká je správna a nesprávna zubná kefka. Deti sa správali ukážkovo, zapájali sa do diskusie a mnohí mali pekne osvojenú správnu techniku
čistenia zúbkov. Už len pokračovať ďalej, aj za pomoci rodičov.Nezabudnite: Čistý zub sa nepokazí!
Mgr. Iveta Ondečková
Beseda s dopravnou policajtkou
- 4
V dnešnej dobe číha na našich cestách veľmi veľa nebezpečenstiev. Dopravných nehôd pribúda. S cieľom predchádzať nehodovosti, pozvali sme do našej školy vo štvrtok 24. októbra 2024 na besedu pani npor. Mgr.Michaelu Vojtaškovú z Okresného riaditeľstva policajného zboru v Bardejove. Prišla žiakom nielen porozprávať, ale aj vysvetliť, ako sa majú správať a riadiť v cestnej doprave.
Žiakom 2. A a 3. A zdôraznila pravidlá správania sa chodcov a cyklistov na vozovke, používanie reflexných prvkov kvôli vlastnej bezpečnosti. Prednášajúca príslušníčka polície ocenila znalosti našich žiakov, ich záujem o danú problematiku, ktorá je v živote každého z nás neustále aktuálna.
V ďalšej časti programu sme si mali možnosť pozrieť film s názvom Robin. Richard so svojím psíkom Robinom a deťmi prežívajú dobrodružné príbehy, v ktorých nachádzajú riešenia v rôznych zložitých životných situáciách. Na záver žiaci dostali magnetku s logom tohto filmu.
Beseda prebiehala v príjemnej tvorivej atmosfére a bola zaujímavým obohatením vyučovania.
Mgr. Iveta Ondečková
Plavecký výcvik pre štvrtákov
V mesiaci október sú pondelky na mestskej plavárni vyhradené aj pre štvrtákov našej školy. Je to zdraviu prospešné trávenie času v rámci vyučovacieho procesu. Platí, že v zdravom tele, zdravý duch. Nadšenie a zápal do plávania žiakom nechýbal. Iba len, ak by ich skolil nejaký nevítaný vírus. Ďakujeme pánom učiteľom za čas, ktorý nám venovali. Tešíme sa ešte na posledný spoločne strávený čas ako kolektív v nasledujúci októbrový pondelok.
p. uč. Babejová
1
... na čitateľskom krúžku...
Aj v tomto školskom roku si mohli žiaci prvého stupňa spomedzi iných krúžkov vybrať krúžok čitateľský. Aby sa žiaci dobre cítili, spríjemňujeme im prostredie knižnice neustálym dopĺňaním nového knižničného fondu. Nie je nám ľahostajné ani skrášľovanie interiéru knižnice. Potešujúci je pohľad na čitateľov, ktorí vás v zápale deja príbehov nevnímajú. Vytvorila sa komunita, ktorá zdieľa spoločnú vášeň pre príbehy. Čítanie je nielen zábava, ale aj cesta k osobnému rastu a rozvoju. A práve aj to je cieľom daného krúžku. Čitateľom prajem neuhasínajúci zápal pre knihy, príbehy, spoločenstvo, kamarátstva...
p. uč. Babejová
12
Dni zdravej výživy
Žiaci 2.A triedy si hravou formou pripomenuli Svetový deň výživy (16. 10.) a Svetový deň jablka (21.10.). Poznávali ovocie, triedili ho, pomenovávali, ochutnávali a vytvárali dekoračné taniere. Vymysleli zaujímavé obrázky veselých zvieratiek, panáčikov, aj iné nápadité ovocné dekorácie. Hlavným prínosom tejto aktivity bolo, že si všetci uvedomili nevyhnutnosť každodenného konzumovania ovocia a zeleniny. Vitamíny sú dôležité na podporu našej imunity, tak nevyhnutnej najmä v tomto období.
Aj takouto aktivitou sme chceli poukázať na to, že zdravá strava môže vyzerať lákavo a chutne.
Mgr. Iveta Ondečková
14
ŠARKANIÁDA V ŠKD
Keďže nám septembrové počasie prialo, v piatok 18. októbra sa konala každoročna šarkaniáda, na ktorej sa zúčastnili všetci žiaci zo školského klubu. Už pri príchode na školský dvor bolo možné pozorovať, ako sa farebné šarkany hravo vznášajú vo vzduchu a kľučkujú medzi sebou, akoby sa predbiehali v nebeských hrách. Žiaci sa nevedeli dočkať, kedy vypustia svojho šarkana. Niektorí z nich už mali bohaté skúsenosti a ich šarkany vystrelili k nebu s ladnou presnosťou. Iným to chvíľu trvalo, no aj tak z každého úsmevu bolo vidieť nadšenie a radosť z pokusu, veď posúďte sami! Vychovávateľky ŠKD
39
Medzinárodný deň školských knižníc
Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.
Školská knižnica vám dáva priestor na to, aby ste boli výnimoční. To je motto tohtoročného podujatia. Žiaci 2. stupňa dnešný deň venovali knihe, predmetom diskusie boli rôzne zaujímavosti zo sveta kníh, ktoré sú pre nás inšpirujúce k získavaniu ďalších informácií. Napr. vedeli ste, že že pravidelné čítanie môže znížiť rýchlosť poklesu pamäti človeka takmer o tretinu? Alebo, že Bill Gates v roku 1994 kúpil knihu od Leonarda da Vinciho s názvom Codex Leicester. Zaplatil za ňu neuveriteľných 30,8 milióna dolárov a stala sa tak najdrahšou knihou na svete. Podľa štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise Social Science & Medicine vám 30 minút čítania denne predĺži život až o 23 mesiacov. V ďalšej časti podujatia mali žiaci možnosť otestovať si svoje pamäťové schopnosti vo forme kvízu, na záver sme si predstavili jednu z čitateľsky najpopulárnejších kníh školských knižníc – Staré grécke báje. Želáme vám veľa krásnych čitateľských zážitkov.
Mgr. Iveta Gočová - Benková
Tekvicoví panáci
V týchto dňoch to síce vôbec tak nevyzerá, lebo máme krásne babie leto, ale jeseň je už v plnom prúde. Presviedčajú nás o tom krásne pestrofarebné stromy, ktoré zhadzujú svoje listy. Blížia sa už jesenné prázdniny a to je čas, keď k nám na návštevu prichádzajú tekvicoví panáci, zvedaví na to, ako si tu na našej škole žijeme. Vytvorili ich šikovné ruky našich žiakov a opäť je na čo sa pozerať. Veď posúďte sami. Výstava je súčasťou výtvarnej súťaže – Najkrajší tekvicový panák.
Mgr. Iveta Gočová - Benková
3
Olympiáda zo slovenského jazyka a literatúry
Dňa 7. 10. 2024 sa na škole konalo školské kolo Olympiády zo slovenského jazyka a literatúry. Táto súťaž je určená pre žiakov kategórie C – 8. a 9. ročník. Zaregistrovaní žiaci si zmerali svoje sily pri riešení vedomostného testu, transformácii textu do iného literárneho útvaru a v tvorbe rečníckeho prejavu.
Najvyšší počet bodov (52 z 55) získala žiačka IX.A Sára Syrovátková, na druhom mieste sa umiestnil Patrik Kučmina, IX.A a na treťom mieste Simona Katriňáková, IX. A. Všetci traja žiaci sa svojím počtom bodov kvalifikovali ako úspešní riešitelia. Sára Syrovátková s najvyšším počtom bodov postupuje do okresného kola.
Srdečne blahoželáme!
Mgr. Iveta Gočová - Benková
Október – mesiac úcty k starším
- 1
Október - symbol jesene, je mesiacom, keď príroda naberá na svojej kráse plnosťou rozmanitých farieb. Je aj oslavou jesene života a úcty k všetkým starším ľuďom.
Pri príležitosti „Októbra – mesiaca úcty k starším“ si naši druháci dňa 18.10. pripravili program pre klientov Centra sociálnej starostlivosti Wolkerova 11. Hneď v úvode prejavili starkým úctu privítankou a milým slovom. Potešili ich aj pásmom pesničiek, básničiek, ale aj tančekom. Celé vystúpenie bolo naplnené láskavosťou, radosťou a úsmevom na tvári.
V závere programu deti odovzdali starkým vlastnoručne vyrobené srdiečka. Zaželali im pevné zdravie, úsmev na tvári a aby ich ďalšie roky sprevádzala lásky, úcta, pozornosť a vďačnosť nás všetkých.
Mgr. Iveta Ondečková
Aktivity na Svetový deň výživy
V našej škole sa pri príležitosti Svetového dňa výživy uskutočnila beseda spojená s pestrými aktivitami, ktoré mali za cieľ zvýšiť povedomie o dôležitosti správnej výživy a zdravého životného štýlu. Žiaci sa aktívne zapájali a zároveň sa veľa naučili o tom, ako sa správne stravovať.
Počas besedy si žiaci vyskúšali ochutnávku ovocia a zeleniny so zatvorenými očami, pri ktorej hádali, o aký druh ide. Táto aktivita bola zábavný spôsob, ako prebudiť ich zmysly a ukázať im rozmanitosť chutí prírodných potravín. Ďalšou zaujímavou úlohou bolo priraďovanie zdravých a nezdravých potravín, pričom žiaci mali možnosť premýšľať o význame jednotlivých potravín.
Zaujímavá aktivita bola aj hra „Fakt alebo mýtus,“ kde žiaci museli správne určiť, či dané tvrdenie o zdravej strave je pravdivé alebo nie. Týmto spôsobom sme ich viedli k lepšiemu pochopeniu mnohých rozšírených mýtov a faktov o výžive, ktoré často vedú ich stravovacie návyky.
Podujatie obohatila aj ochutnávka čerstvých ovocných štiav a čerstvého ovocia, ktoré pre žiakov poskytla firma Gas Familia s.r.o. Tak sme deťom ukázali, aké dôležité je zaradiť do každodenného jedálnička ovocie a zeleninu a ako môžu zdravé nápoje posilniť ich energiu a vitalitu.
Celý deň bol nielen poučný, ale aj zábavný a žiaci si odniesli množstvo nových poznatkov, ktoré môžu využiť v každodennom živote.
Mgr. Eva Kvočáková
3
Svetový deň výživy
Svetový deň výživy (16.10.) zdôrazňuje potrebu zdravého stravovania sa – „Bez ovocia a zeleniny, nebudeš mať vitamíny.“ Prečo je tento deň dôležitý a o čom hovorí nám sprostredkovali žiaci 3.B a 4.B zberom rôznych odrôd jabĺk v ovocnom sade našej školy.
Mgr. Peter Kukľa