Aby sa knihy stali neodmysliteľnou súčasťou života je pre deti prínosné: čítať si s deťmi (nielen učitelia, ale aj rodičia), aby sa čítanie nestalo povinnosťou, ale obohacujúcou aktivitou a bolo prospešné v posilnení vzájomného vzťahu, výskumy dokazujú, že deti, ktorým sa čítalo ešte pred školou, dosahovali v škole lepšie výsledky, počúvaním čítaného získajú deti základné schopnosti vyjadrovania sa a lepšie pochopia základy jazyka, upevnia si základy čítania kníh- listovanie, čítanie zľava doprava a pod., získajú lepšie komunikačné schopnosti- lepšie nadväzujú sociálne kontakty, vyjadrujú svoje pocity, získajú lepšie logické myslenie- pochopia abstraktný koncept a používajú logiku v rôznych situáciách, zlepšuje koncentráciu a disciplínu.
Pani učiteľka Mgr. Jana Šoltésová dnes pre svojich žiakov tretieho ročníka s narušenou komunikačnou schopnosťou, pripravila nezvyčajnú hodinu čítania. Navštívila so žiakmi školskú knižnicu, kde mala pripravený čitateľský kútik. V tomto čitateľskom kútiku si deti mohli sadnúť alebo ľahnúť a relaxovať čítaním kníh. Vysvetlila žiakom, na čo slúži knižnica, a ako sa v nej správame, ako zaobchádzame s knihami. Žiaci prejavili o knihy veľký záujem, pekne si ich prezerali a čítali. Pani učiteľka im prečítala rozprávku o Pampúšikovi. Rozprávku si rozobrali, žiaci rozmýšľali o živote, jeho hodnotách a vzťahoch medzi ľuďmi, rozmýšľali o dobrom a zlom. A ako to v rozprávkach býva dobro víťazi nad zlom, múdrosť nad hlúposťou, skromnosťou a povýšenosťou.
Veľký význam pre žiakov bolo to, že si prostredníctvom príbehu uvedomili, ako starký pekne požiadal starenku o pampúšik, líška pekne požiadal pampúšika ešte o jednu pesničku – takže žiaci si upevnili zázračné slová – ak niečo chcem, poprosím a poďakujem.
- Ako tak pampúšik kotúľal sa svetom, stretával rôzne zvieratká, ktorým sa vedel pozdraviť – žiaci si upevnili komu, ako, kedy sa pozdraviť.
- Pampúšik utiekol babke a dedkovi – tu si žiaci uvedomovali, či je to správne utiecť, či sa o mňa nebudú báť, či nie sú sklamaní z jeho správania,
- žiaci spoznávali zvieratká, ktoré stretával pampúšik po ceste – zajac, líška, medveď, vlk ( čím sa živí, akej je farby, ako vyzerá jeho telo, skúste napodobniť chôdzu, zvuky aké vydáva, kde žije, či ho môžeme chovať aj doma).
Najvzácnejšie chvíle sme v detstve zažívali pri rozprávkach, v ktorých nás dej pohltil až tak, že sme prestali vnímať celý svet a veci okolo seba. Na maličký okamih sme sa stali hrdinami príbehov, prežívajúc všetky ich dobrodružstvá. Mgr. Jana Šoltésová