Skúmanie a experimentovanie je neodmysliteľnou súčasťou detskej zvedavosti. Dnes si naše detičky počas vzdelávacej aktivity, výskúšali aké je to byť malým výskumníkom. Pani učiteľka im priblížila pár pokusov, v ktorých spoznali aké je to byť na chvíľku "vedcom".
"Vševedkovia"
Máme v škole psa!
Aj keď len robotického
Chceli by sme sa touto cestou pochváliť, čo sa nám na krúžku Informatika hrou podarilo spolu so žiakom tretieho ročníka Filipom Fedičom. Z lega Mindstorms sme postavili projekt Puppy, trvalo nám to 3 týždne. Následne sme sa ho pokúsili rozpohybovať. A čo náš robotický psík dokáže? Vie hrýzť kostičku, tu využíva senzor na rozpoznanie farieb, vie štekať, hrať sa, kde využívame dotykový senzor, ktorým ho akoby pohladíme, urobiť svoju potrebu, sadnúť si, kde využíva motorčeky na svojich labkách a nakoniec z únavy zaspí a začne chrápať. A čo ešte Filipa baví na tomto krúžku? Asi najviac programovanie v prostredí Code.org, ktorému sa venuje každý týždeň a veľmi sa teší, keď splní úlohu a naprogramuje správny kód.
Mgr. Lenka Jančiková
1
BESEDA S GABRIELOU FUTOVOU
V okresnej knižnici Dávida Gutgesela sa dňa 9.6.2022 v rámci 2.ročníka detského festivalu uskutočnila beseda s obľúbenou spisovateľkou Gabrielou Futovou. Žiaci 3.A triedy, ktorí sa na nej zúčastnili, boli nedočkaví a veľmi sa na vzácne stretnutie tešili. Pani spisovateľka trpezlivo odpovedala na otázky žiakov. Dozvedeli sa o jej láske k zvieratám, ako vznikajú jej knihy, ako si vyberá postavy a mnoho iných zaujímavostí z jej života. Ale aj ďalšie veci, napríklad, ako dlho trvá napísať pani spisovateľke knihu, kde chodí na nápady a odkiaľ ich čerpá, prečo sa rozhodla písať práve pre deti. Dokonca boli zvedaví, či píše aj strašidelné príbehy. Beseda sa niesla v podobe rozhovoru s radostným smiechom žiakov pri vtipných poznámkach pani spisovateľky, ale aj s otvorenými detskými očami a ústami pri zaujímavostiach.
Každému žiakovi pani spisovateľka venovala záložku s vlastnoručným podpisom. Tí žiaci, ktorí mali záujem, si mohli zakúpiť knihy od pani spisovateľky. Na záver besedy sa konala autogramiáda.
Bol to skvelý a príjemný zážitok, na ktorý sa len tak nezabúda! Ďakujeme.
Mgr. Iveta Ondečková
12
"Návšteva historického mesta Bardejov"
Dnes naše námestie počas vychádzky navštívili deti I. a II. MŠ. Pani učiteľky im priblížili históriu nášho krásneho mesta, prezreli si pamiatky a ako odmenu si pochutnali na mrazenej dobrote.
"Rozprávkový karneval" v MŠ
Deň detí sa v MŠ niesol v duchu "Roprávkového karnevalu" počas, ktorého sa deti premenili na princezné, superhrdinov a rôzné iné rozprávkové postavičky. Nenechali sa zahanbiť ani pani učiteľky. Počas celého dňa sa MŠ ozývala hudba a detský smiech. Deti súťažili, tancovali, spievali a maškrtili dobroty, ktoré pre nich pripravili šikovné mamičky...
Slečna Milerová, Pán Velikán a ich splnené sny
...kreatívne čítanky pre žiakov 1. – 4. ročníka základnej školy, v ktorej okrem čítania nájdu aj množstvo kreatívnych a poučných úloh na kreslenie a vyfarbovanie a tiež logické hádanky. Po prečítaní vypracujú úlohy, ktoré preveria ich pozornosť, porozumenie prečítaného textu, ale aj prácu s číslami. Sú jedinečnou pomôckou zameranou na rozvoj čítania s porozumením pre žiakov na 1. stupni ZŠ. Ako bonus obsahujú aj pexeso.
Prváci a druháci v prvý piatok mesiaca jún navštívili Okresnú knižnicu v Bardejove, kde osobne spoznali p. Michala Slaničku, ktorý je autorom hore spomínaných kníh napísaných práve pre ich vekovú skupinu. Že to bol naozaj radostne, tvorivo, užitočne strávený čas potvrdzujú aj pridané fotografie na stránke. Deti odchádzali obdarení nápaditými darčekmi.
Veľmi dobrá správa je, že tieto knihy obohatili aj police našej školskej knižnice. Tak čitatelia, šup, šup, nech nezapadajú prachom. 😊
Po ceste naspäť do školy sme sa ešte zastavili na prehliadku nedávno otvorenej školskej bašty.
Pani učiteľky Babejová a Binarová
21
Babylonská škola v prírode
V termíne od 30. mája do 3. júna 2022 absolvovali žiaci 3. a 4. ročníka školu v prírode v Mýte pod Ďumbierom, časť Bystrá, v južnej časti Nízkych Tatier.
Po príchode sme sa ubytovali v penzióne Bystrinka, ktorý sa nachádza v horskom prostredí oblasti Horehronia. Jeho výnimočnosť spočíva v čare prírodného prostredia, je tam Bystrianska jaskyňa, lyžiarske strediská – Ski Tále, Mýto Ski, vrchy Ďumbier a Chopok, ale tiež v jeho svojráznej ľudovej kultúre. Okrem spoznávania nového prostredia si žiaci v rozprávkovej Babylonskej škole vyskúšali úplne iné vyučovanie. Nieslo sa v téme známej rozprávky O Pipi Dlhej Pančuche. Žiaci nazreli do Vily Vilôčky a vžili sa do role hercov. Pod vedením odborných lektorov každý deň zážitkovou formou rozvíjali komunikačné schopnosti, osobnosť, fantáziu a sebavedomie. Nechýbali ani tvorivé či športové hry, Deň máp, Šalamúnov jarmok, karneval, diskotéky, Bingo a turistické vychádzky s poznávaním krás lokálnej fauny a flóry. Vo večernom programe prežili veľa zábavy pri hrách, súťažiach a tanci. Žiaci boli rozdelení do dvoch skupín - umeleckých dielní s názvom Srdcoví Kidi a Dedoles. V nich v rámci svojich aktivít nacvičovali divadelné prestavenie „Pipi Dlhá Pančucha, dcéra kapitána Efraima Pančušiska na ostrove Kurekuredut. Vyvrcholením ich príprav bolo záverečné predstavenie, ktoré sa konalo v hoteli Biela medvedica. Tam sme sa stretli aj so žiakmi z iných škôl. Za výborné herecké výkony ich diváci odmenili veľkým potleskom. Na konci bolo ťažké lúčenie s lektormi aj s Babylonskou školou v prírode a návrat z rozprávkova do reality.
Domov sme si odniesli nádherné zážitky i niečo navyše… Nové priateľstvá a milé darčeky. Poďakovanie patrí lektorom Simči a Duškymu a pani učiteľkám Ondečkovej, Kavuľovej a Šarnikovej
Mgr. Iveta Ondečková
20
Matematický klokan
Do medzinárodnej súťaže Matematický klokan sa aj v tomto roku zapojili aktívni žiaci 1.stupňa. Zúčastnilo sa jej 39 žiakov, z nich 14 prvákov, 8 druhákov, 9 tretiakov a 8 štvrtákov našej školy. Organizátorom súťaže na Slovensku je Talentída. Táto súťaž preverí nielen logické myslenie, ale aj pozornosť a učí žiakov pracovať samostatne s testami. Je to aj cenná skúsenosť pre ich ďalšie štúdium. Testy obsahovali 18 zaujímavých úloh rozdelených podľa náročnosti. Každá ponúkala päť možností, z ktorých bola len jedna správna. Prvá tretina úloh bola hodnotená 3 bodmi, stredne ťažké úlohy 4 bodmi. Náročnejšie úlohy boli hodnotené 5 bodmi.
Najlepšie výsledky spomedzi zúčastnených žiakov našej školy dosiahol žiak 1.A Radoslav Kališ, Sára Storinská z 2.A, Michaela Briľáková z 3.A a Maroš Sisák zo 4.A triedy, ktorí získali diplom úspešného riešiteľa. Aj ostatní súťažiaci získali účastnícky diplom a darček s logom Klokanka.
Všetkým súťažiacim k dosiahnutým výsledkom blahoželáme.
Mgr. Iveta Ondečková
Lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť
Na Deň detí sa vyučujúci prvého stupňa riadili heslom: „Je lepšie raz vidieť, ako stokrát počuť.“ Navštívili so žiakmi Planetárium a hvezdáreň v Prešove. No a ak už mali deti ten svoj deň, tak výlet sa doplnil o návštevu Bardejovskej televízie a ukončil zmrzlinou v meste. V škole po obede ich čakala ešte sladká „balíčková“ odmena. Zadosťučinením pre učiteľov boli spokojné a radostné deti. Vivat Deň detí! 😊
Vyučujúci: Babejová, Binarová, Šoltésová, Kukľa a p. asist. Skirčáková
28
Deň matiek
Najkrajším mesiacom roka je máj. Máj je mesiac lásky a najkrajším dňom v máji je Deň Matiek. Deň Matiek je o láske a poďakovaní. Kytičku poďakovaní mamičkám uvili deti zo ZŠ s MŠ Pod papierňou 16A v podobe krásneho kultúrneho programu.
V úvode programu pán riaditeľ PaedDr Ján Lazor pekne privítal a vzdal úctu mamičkám k ich sviatku. Potom sa programu zhostila Mgr. Jana Šoltésová.
Ako prvé sa predstavili deti z materskej školy. Mamičkám poďakovali za ich nehu, lásku a trpezlivosť krásnymi piesňami, tancami a básničkami.
„Ešte sme maličký, vítame Vás milé mamičky. Zišlo sa Vás dosť a to je pre nás veľká radosť........“ takto deti z materskej školy privítankou privítali svoje mamičky.
V ďalšej časti programu vystúpili žiaci z prvého stupňa. Pripravili si pre rodičov vienok plný spevu a básni. Presunuli nás do obdobia ľudových zvykov a tradícií. Podiel na tradovaní a šírení ľudovej kultúry, folklóru v detskom svete má prostredie, v ktorom dieťa žije, pohybuje sa a rastie. Aby sme zachovali dedičstvo naších predkov, oživovali a rozvíjali ľudovú slovesnosť, ľudové zvyky a tradície, upriamovali pozornosť deti na lásku naších mamičiek musíme im umožniť sa s tým stretnúť už v škole . Ľudová slovesnosť je odrazom života nášho ľudu, jeho citov, nálad, túžob. Odráža múdrosť, zvyky, obyčaje a tradície naších predkov, ktoré sa prenášajú z generácie na generáciu, ako najvzácnejšie dedičstvo.
Slovenský detský folklór tvoria uspávanky, riekanky (vyčítanky, rečňovanky, prekrúcanky), ľudové piesne, detské zábavné hry spojene s dramatickými prvkami. Našim cieľom je zachovávať a dostať do povedomia slovenské zvyky a tradície, ktoré sa niesli celým pásmom kultúrneho programu. Rodičia mali možnosť vidieť, ako sa niekedy deti na lúke hrali a svojím mamičkám spievali ľudové piesne a recitovali básne z lásky. Taktiež rodičia mali možnosť vidieť ukážky hier ..............aka fuka funda luka, funde kava keven duka.......... Osievame múčku v slamenom klobúčku.......... Stojí vŕba pri potoku na nej veľký zvon..............Taktiež uspávanku
V poslednej časti programu bolo stavanie Mája. „Naši predkovia dávali pred 1. Májom na domy a hospodárske budovy stromčeky na ochranu pred zlými duchmi a chorobami.
Májová zeleň ako magický prostriedok vyjadrovala želanie poľnohospodárov, aby ich úroda mala silu a dobrý rast. Máj vtedy predstavoval mladý stromček najčastejšie smrekový, jedľový alebo brezový. V Slovanskej kultúre sa máje stavali z dôvodu hojnosti a dostatku plodov a krmiva, a odtiaľ bol už len krôčik k významu, ktorý sa najčastejšie skloňuje v dnešnej dobe. Stával sa pred domy, v ktorých bolo dievča súce na vydaj. Krivý alebo nepravidelne rozkošatený strom bol hanbou pre dievča aj pre darcu. Mládenci s muzikou šli do každého domu, pred ktorým stal máj a v tanci vykrútili dievča i všetky ženy v dome. Tanečnice ponúkali pálenkou a vyberali peniaze za máj“.Na záver rodičia svoje ratolesti odmenili veľkým potleskom. Každé dieťa odmenilo svoju mamičku kvetom a krásnym slovom Ľúbim ťa. Počas odovzdávanie kvetov pani učiteľky zaspievali ľudové piesne, ktoré si pripravili ako prekvapenie a ukončenie programu. Po skončení programu bolo pre rodičov pripravené malé občerstvenie v podobe nápojov a koláčov.
Touto cestou, by som chcela poďakovať deťom z materskej školy a žiakom z prvého stupňa, za krásne vystúpenie. Taktiež chcem poďakovať pánovi riaditeľovi a pani zástupkyni, kolegyniam, kolegom, ktorí priložili ruku k vytvoreniu programu ku Dňu Matiek. Všetci ste bolí skvelí.
Ďakujem. Mgr. Jana Šoltésová
10
Oznam vedúcej ŠJ
Z dôvodu končiaceho sa školského roka žiadame všetkých rodičov, aby neposielali v mesiaci jún žiadne úhrady stravného na bankový účet školy. Zároveň Vás žiadame o zrušenie trvalých príkazov na úhradu stravného. Nespotrebované stravné (preplatky) za školský rok 2021/2022 Vám budú zaslané na bankové účty (uvedené v zápisnom lístku) v mesiaci júl a august 2022.
Poplatky na stravu a réžiu za mesiac Jún 2022
MŠ strava a réžia.......... 22 dní ...... 33,90.-eur
(Cena 1 stravného lístka 1,45 eur +2.- režijné náklady paušál na mesiac )
Mš predškoláci strava a réžia 5,30 eur.-
Desiata 1.a2. stupeň do 24.6 .....................9 eur.
1.stupeň strava a réžia 27,30.- eur
2.stupeň strava a réžia 29,06 eur
Dospelí strava a réžia .................22 dní................... 26,86 eur.
Hmotná núdza 1.stupeň a 2.stupeň platia len réžiu 2.- eura za mesiac
Poplatky v hotovosti sa budú vyberať v jedálni pri okienku.
1.6.2022 od 7,30 – 9.30
Poplatky za stravu od 1.1.2022
Materská škola 1,45 eur/ deň
1.stupeň 1,15 eur/ deň
2.stupeň 1,23 eur/ deň
Dospelí 1,33eur -0,2 SF ...1,13 eur/deň
V zmysle zmien a doplnkov VZN Mesta BARDEJOV č.185/2020 schválených MZ dňa 26.11.2020 sa určuje príspevok na čiastočnú úhradu režijných nákladov v školských jedálňach (čiastočná úhrada za zničený nábytok, taniere, poháre, príbory atď), ktorý uhrádza zákonný zástupca dieťaťa alebo žiaka vo výške 2€ paušál na mesiac s platnosťou od 1.1.2021.
Prosím o dôsledné vyhlasovanie detí z obeda cez Edupage / JL
alebo na tel.0910 155 517
Aktivity na hodinách fyziky
Kto by nemal rád pokusy.... Na predmetoch prírodných vied ako je fyzika, chémia,... sa s nimi žiaci stretnú častejšie. A tak je to aj na hodinách fyziky v 6.A. Žiaci si mali možnosť sami vyrobiť pomôcku, bez ktorej sa nezaobíde žiaden stavbár (vodováha), preskúmať zákonitosti správania sa kvapalín s rôznou hustotou, či vlastnosti pevných telies, ktoré sa do takýchto kvapalín vkladajú (či plávajú na hladine, vznášajú sa v kvapaline alebo sa potopia). Na základe praktickej skúsenosti žiaci lepšie pochopili fungovanie rôznych javov nielen v prírode, ale aj v bežnom živote. Ing. Mgr. Gabriela Kotuliaková
4
V ZOO
V zoologickej zvieratká,
spomínajú na Radka.
Čo sa stalo ? Neviete?
Veď sa to hneď dozviete.
Radko, chlapec, nezbedný,
zavítal tam v tieto dni.
V ruke pištoľ maličká,
iba taká hračička.
Zbadal zviera
a už strieľa
Nevie sova, nevie kačka,
že je to len taká hračka.
Hračka, ktorá nezabije,
ale plaší zvieratká.
V zoologickej nastal chaos
a Radka vytiahli za nos.
Príhoda to nemilá,
Radka veľmi zmenila.
Dnes po rokoch spomína,
čo je toho príčina.
Žiaci niektorých ročníkov prvého stupňa v stredu 18. mája nasadli pri škole do dopravného prostriedku, ktorý ich priviezol na parkovisko pri ZOO v Košiciach. Počasie nám prialo, horúco nebolo a aj zvieratká sa nám ukázali v plnej paráde – teplota ich nenútila ukrývať sa. Naše kroky viedli aj do dinoparku, „dinokina“. V „hurikankabínke“ žiaci zažili víchricu, hurikán, blesky, tresky... Tak ako nás pán šofér odviezol, tak nás bezpečne aj priviezol a rodičom sa ich ratolesti vrátili. Ďakujeme všetkým tým, vďaka ktorým sme mohli tento výlet zažiť a výletníkom prajeme pekné dlhotrvajúce spomienky.
Pani učiteľky – Šarniková, Šoltésová, Binarová, Babejová
22
Školský výlet-5.A a 6.A
Pekný slnečný deň, zraz pred školou o 8,00 hod., dobrá nálada.... 20.5.2022 sa žiaci V.A a VI.A triedy vybrali na školský výlet. Rozhodli sa spoznávať okolie nášho mesta. Vyhliadková veža pri Bardejovských Kúpeľoch bol cieľ našej pešej túry. Žiaci po 5.km si v cieli oddýchli, poopekali si špekáčiky, v lese našli „sladký poklad“ (cukríky), ktorý si medzi sebou podelili. Cestou naspäť sme sa zastavili na detskom ihrisku.
Tento deň budú pripomínať aj tieto fotografie.
Mgr. Milena Delejová, Ing.Mgr. Gabriela Kotuliaková
7
Projekt „Micro:bity na našej škole“
V budúcnosti bude 9 z 10 pracovných miest vyžadovať digitálne zručnosti. Preto sa naša pani učiteľka Jančíková podujala nato, že zapojila našu školu do grantového programu Nadácie Pontis a získala grant v hodnote 1000€ na zakúpenie sád micro:bitov a ich doplnkov, ktoré sa budú využívať na hodinách informatiky, kde si žiaci budú budovať a zlepšovať algoritmické myslenie a hravou formou sa ponoria do sveta programovania.
Micro:bit je programovateľný minipočítač, ktorý uviedla na trh spoločnosť BBC v roku 2016. Obsahuje displej, 2 tlačidlá, senzory pohybu, naklonenia, teploty, anténu. Možno k nemu pripájať ďalšie senzory a iné súčiastky – LED pásiky, reproduktory, motorčeky, čerpadlá, senzory pohybu atď., preto je využiteľný v predmetoch fyzika, chémia, biológia, geografia, hudobná výchova, výtvarná výchova, dokonca aj v domácnosti...
Mgr. Lenka Jančíková
Workshop - Aj Ty v IT
Občianske združenie Aj Ty v IT vzniklo v roku 2012. Dievčatá z tohto občianskeho združenia chodia po Slovensku a pripravujú workshopy pre ZŠ a SŠ na rôzne témy, no najviac sa venujú moderným IT technológiám, hlavne sa snažia ukázať ,že IT sektor nie je len pre chlapcov, ale veľké uplatnenie si v dnešnej dobe vedia nájsť aj dievčatá. Preto dnes navštívili aj našu školu a workshopu sa zúčastnili žiaci 6.A triedy pod vedením pani učiteľky Jančíkovej. Dievčatá z Aj Ty v IT žiakom ukázali programovanie micro:bitu v programovacom prostredí makecode.microbit.org, zároveň každému žiakovi poskytli micro:bit na vyskúšanie. Žiakom sa to veľmi páčilo, z časti už vedeli o čo ide, pretože sa s programovaním micro:bitu stretávajú na hodinách informatiky.
Mgr. Lenka Jančíková
1
.........ideme hrať ping – poooooong.........
Naša škola sa po dvoch pandemických rokoch opäť zapojila do projektu .... ideme hrať ping – poooong, ktorý je súčasťou osláv Svetového dňa stolného tenisu pre všetkých – World Table Tennis for all Day. V rámci osláv sme sa rozhodli pre žiakov usporiadať stolnotenisový turnaj. V druhej časti telocvične, kde sa turnaj odohrával, boli rozmiestnené ping – pongové stoly. Žiaci všetkých tried (vrátane tých najmenších) si mohli počas doobedného vyučovania prísť zahrať alebo sa aspoň oboznámiť s touto úžasnou pohybovou aktivitou, ktorá prispieva k rýchlejšej socializácii detí, k zlepšeniu ich mentálneho a fyzického zdravia.
Na turnaji boli ocenení všetci žiaci. Avšak najhodnotnejšie ceny si odniesli Marián Billý, ktorý skončil tretí, Marek Marinčin ktorý bol na druhom mieste a víťaz nášho turnaja Josef Binár.
Všetkým zúčastneným žiakom, pedagogickým aj nepedagogickým zamestnancom sa chcem poďakovať a verím, že budúci školský rok sa do osláv svetového dňa stolného tenisu pre všetkých zapojíme minimálne v rovnakom počte. Mgr.J.Soušek
9
Jarný zber papiera
Zachovať zdravé životné prostredie na našej planéte aj pre nasledujúce generácie je veľmi zložitá a ťažká úloha, ktorú začalo svetové spoločenstvo riešiť až v posledných desaťročiach minulého storočia.
Predstaviť si, koľko papiera sa na Slovensku ročne spotrebuje a smeruje do kontajnera, nie je ľahké. Ide totiž približne o 500-tisíc ton, čo je na jedného obyvateľa takmer 90 kg.
Preto aj naša škola sa dvakrát ročne zberom papiera zapája do ochrany prírody a našich lesov.
Vyhodnotenie jarného zberu papiera:
Triedne kolektívy - ( priemer na jedného žiaka v triede)
1. miesto: P. A- 33,88 kg
2. miesto: III. A - 31,11 kg
3. miesto: IV. A- 21,42 kg
4. I. A- 15,85 kg
5. VII. A- 14,32 kg
6. V. A- 13,09 kg
7. IX. A- 10,00 kg
8. III. B - 7,50 kg
9. V. B- 6,75 kg
10. VIII.B-IX.B- 5,25 kg
11. VI. A- 4,50 kg
12. IV.B, VI.B- 3,20 kg
13. II. A- 0,65 kg
14. VIII. A- 0,60 kg
15. I. B- 0,00 kg
16. II. B- 0,00 kg
Jednotlivci -:
1.miesto: Michaela Oláhová, P.A- 305 kg
2.miesto: Sebastián Prachár, IV.A- 251 kg
3.miesto: Dominika Prachárová, VII.A- 250 kg
4.miesto: Nela Juročková, III.A- 217 kg
5.miesto: Charlotte bartkovská, IX.A- 153 kg
6.miesto: Martin Mizerák, V.A - 144 kg
7.miesto: Nela Rezáková, I.A- 104 kg
8.miesto: Natália Fedorová-Balážová, IV.A- 90 kg
9.miesto: Jozef Chovanec, III.A- 78 kg
10.miesto: terézia Gmitterová, III.A- 76 kg
Všetkým výhercom srdečne blahoželáme.
Mgr. Nataša Simková
Židovské suburbium v Bardejove – exkurzia
„Každý z nás má meno... „
Presne touto vetou pán Hudák v úvode priblížil žiakom IX. A triedy neľahký osud Židov nie len v Bardejove, ale aj na Slovensku. Je dôležité si uvedomiť, že myšlienkou tejto vety nie sú len prázdne slová. Skutočnosť, že každý človek má svoje meno, dodáva akúsi predstavu toho, že je to konkrétna osoba.
Židovské suburbium tvorilo centrum života kultúrne vyspelej a silne nábožensky založenej komunity už od prelomu 18. a 19. storočia. Komplex židovských rituálnych stavieb pozostáva zo Starej synagógy, domu zhromaždenia, rituálneho kúpeľa, expanznej veže a kotolne, ktoré si mohli žiaci popozerať počas zaujímavého rozprávania p. Hudáka o živote a osudoch bardejovských Židov v čase II. svetovej vojny.
V minulosti sa nachádzal v areáli aj rituálny bitúnok.
V Bardejove žilo okolo 4500 Židov, z ktorých prežil len málokto. Väčšina z nich bola prevezená do koncentračných táborov. Žiaci získali počas prehliadky cenné informácie. Naučili sa veľa o živote bývalých obyvateľoch nášho mesta.
Celá prehliadka sa niesla v duchu boja proti neznášanlivosti a odcudzovania, nie len Židov, ale aj kohokoľvek, kto na prvý pohľad vyzerá inak.
Mgr. Nataša Simková
15
Oznam školskej jedálne.
Na základe uvoľnených epidemiologických opatrení sa obedy v ŠJ vydávajú už do obedárov, nie do jednorazových platových obalov.
Obedy je možné odoberať do obedárov v 1. deň choroby v čase od 13.30 do 14.00 hod.
Ďalšie dni neprítomnosti v škole je potrebné obedy vyhlásiť cez Edupage/JL alebo na tel. čísle 0910 155 517.
V Bardejove , dňa 27.4.2022
Za porozumenie ďakujem. Vedúca ŠJ